Terenska istraživanja koja su započela 15. travnja u Bogdanovcima, Vukovarsko-srijemska županija, rezultirala su pronalaskom i ekshumacijom posmrtnih ostataka najmanje dvije osobe iz razdoblja Domovinskog rata, izvijestilo je u srijedu Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Pronađeni posmrtni ostaci bit će prevezeni u Nacionalnu memorijalnu bolnicu “Dr. Juraj Njavro” u Vukovaru radi daljnje obrade i identifikacije, priopćili su iz Ministarstva, dodajući kako su istraživanja u Bogdanovcima pokrenuta temeljem informacija zaprimljenih od Ministarstva unutarnjih poslova.
“Osim aktivnosti u Bogdanovcima, istraživanja su u tijeku i na lokacijama ‘Petrovačka dola’ kod Vukovara te smetlišta u Boboti,” navode iz Ministarstva.
U lipnju 2024. godine na Petrovačkoj doli otkrivena je masovna grobnica s posmrtnim ostacima najmanje deset osoba. Prema prvim istraživanjima, posmrtni ostaci su tijekom privremene okupacije Vukovara u prvoj polovini 1992. godine premješteni iz primarne grobnice na Petrovačkoj doli. Danas Petrovačka dola simbolizira žrtve i stradanja tijekom opsade Vukovara, podsjećajući na potrebu za pravdom i čuvanjem sjećanja na sve koji su položili živote u borbi za slobodu Hrvatske.
Bogdanovci kao simbol otpora
Tijekom Domovinskog rata, Bogdanovci su imali ključnu ulogu kao jedno od mjesta koje se odupiralo neprijateljskom napadu i činili su “vrata Vukovara” – posljednju liniju obrane prije ulaska u grad. Zbog svog položaja, mještani su dali ogromnu žrtvu, a mjesto je ostalo simbol hrabrosti i otpora.
Iz Ministarstva naglašavaju da Hrvatska i dalje traga za 1797 nestalih i smrtno stradalih osoba čije mjesto ukopa nije poznato, od čega se 500 osoba vodi kao nestalo na području Vukovarsko-srijemske županije. Među njima je 374 hrvatskih branitelja i civila koji su nasilno odvedeni i nestali na području Vukovara, uključujući one koji su pokušali probiti neprijateljski obruč u studenome 1991. godine.
U pokušaju proboja iz obruča u studenom 1991., više stotina civila i branitelja pokušalo je napustiti Vukovar u takozvanom “humanitarnom konvoju”, ali su mnogi nasilno odvedeni ili nestali. Istraživanja su ključna za rasvjetljavanje sudbine tih osoba i pružanje mira njihovim obiteljima.
“Tijekom posljednjih osam godina provedeno je terensko istraživanje na 387 lokacija, pri čemu je pretraženo više od 900.000 kvadratnih metara terena. Pronađene su tri masovne grobnice i niz pojedinačnih grobnih mjesta te su identificirane 263 osobe, među kojima su hrvatski branitelji i civili,” priopćilo je Ministarstvo, sumirajući dosadašnje napore u pronalasku nestalih osoba iz Domovinskog rata.
Koji alat pomaže u pronalasku
U posljednje vrijeme istraživački timovi koriste modernu tehnologiju poput georadara i dronova kako bi otkrili moguće lokacije masovnih i pojedinačnih grobnica. Ova tehnologija omogućuje pretragu velikih površina uz smanjenje rizika oštećenja potencijalnih grobnih mjesta.
Ministarstvo ponovno apelira na sve koji posjeduju informacije o nestalim osobama da ih dostave nadležnim tijelima.
Na Kupresu obilježena 32. godišnjica pogibije Vukovaraca i pripadnika HVO-a