Unatrag mjesec dana, pa sve do nedavnog početka kampanje za predstojeće parlamentarne izbore, jedna od najčešće spominjanih osoba u javnosti nije niti doktor, niti celebrity, niti političar. Radi se o Lauri Codruta Kövesi, šefici Europskih tužitelja, čelnoj osobi Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO).
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) neovisno je tijelo Europske unije odgovorno za istrage, kazneni progon i podizanje optužnica za kaznena djela kojima se šteti financijskim interesima Europske unije. Kako je objašnjeno na stranicama Vijeća EU, to uključuje prijevare, korupciju, pranje novca i prekogranične prijevare u području PDV-a.
Ovaj ured objavio je godišnje izvješće koje pokazuje da je tijekom 2023. pokrenuo 1371 istraga, s ukupnom procijenjenom štetom za proračun EU-a od 12,2 milijarde eura.
Na čelu ureda od 2019. godine je Laura Codruta Kövesi. Potrebno je istaknuti da je njena biografija doista impresivna. Radi se o stručnoj osobi, profesionalcu, koja je u svakom trenutku spremna odgovoriti i samom premijeru ako je to potrebno. U vremenu dok je bila na čelu rumunjskog Ureda za borbu protiv korupcije od 2013. do 2018., istražila je nekoliko tisuća članova koruptivne mreže Rumunjske, od političara, sudaca i poduzetnika do novinara.
Valja napomenuti da je u manje od tri godine djelovanja u Hrvatskoj EPPO imao najviše posla s otkrivanjem korupcije, i to korupcije koja se na razini Europske unije smatra korupcijom velikih razmjera.
Ponekad si s pravom postavljamo pitanje: Jesmo li doista toliko pokvareno društvo da nemamo snage nositi se s korupcijom i kriminalom do te mjere da nam jedino strane institucije u tome mogu pomoći?
Pa pogledajmo što nam je sve otkrilo ovo europsko tijelo kojeg novi državni odvjetnik Turudić i premijer Plenković doživljavaju kao nepotrebnu smetnju hrvatskom pravosudnom sustavu:
Fuel family
U ovom trenutku najnoviji slučaj predstavlja istraga, kodnog naziva ‘Fuel family‘, koja je razotkrila organiziranu skupinu koja je djelovala na području Italije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Rumunjske i drugih europskih zemalja, koja je uvozila gorivo na talijansko tržište sustavno izbjegavajući porez na dodanu vrijednost (PDV).
Afera Softver bivše ministrice Gabrijele Žalac
Jedan od najpoznatijih slučajeva je svakako afera “Softver” Gabrijele Žalac, bivše Plenkovićeve ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Iako je istraga od strane USKOK-a i DORH-a prekinuta, EPPO je naknadno pokrenuo istragu protiv Žalac, protiv koje trenutno vode 4 istrage.
Afera bivšeg ministra Tomislava Tolušića
Od daljnjih afera valja spomenuti i Tomislava Tolušića, još jednog bivšeg ministra iz Vlade Andreja Plenkovića, protiv kojeg je (EPPO) u Zagrebu podigao optužnicu zbog subvencijske prevare i zlouporabe položaja i ovlasti, nakon provedene istrage o projektu izgradnje vinarije i sadnje vinograda sufinanciranom sredstvima Unije, pri čemu si je Tolušić pokušao nelegalno pribaviti više od 4 milijuna kuna.
Afera bivšeg ministra Hrvoja Vojkovića
URED europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu također je pokrenuo istragu protiv Hrvoja Vojkovića i još jednog hrvatskog državljana, zbog subvencijske prevare i krivotvorenja isprava, za koje se sumnja da su podnijeli tri zahtjeva hrvatskoj Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju s ciljem dobivanja bespovratne financijske potpore za tri projekta vrijednosti gotovo milijun eura, koja su financirana europskim novcem.
Ured europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj, osim u slučajevima bivših ministara Gabrijele Žalac i Tomislava Tolušića, posla je imao i na Sveučilištu u Zagrebu.
Afera Geodetski fakultet
Afera na Geodetskom fakultetu jedna je od većih afera koja je otkrivena djelovanjem EPPO-a. Sredinom veljače europski tužitelji upali su i u Ministarstvo kulture koje vodi HDZ-ova Nina Obuljen. Tada su pretraživali i ured glavne tajnice Ministarstva kulture i medija, Marice Mikec.
Afera Sortirnica, pročelnice gradskog odjela za komunalni sustav Grada Rijeke Irene Miličević
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), ranije prošle godine, izvijestio je kako je u suradnji s policijom u Hrvatskoj uhitio pet osoba zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, počinjenu na štetu Kohezijskog fonda EU. Istragom su obuhvaćena bivša pročelnica riječkog gradskog Odjela za komunalni sustav Irena Miličević, njezin suradnik Eddy Ropac, direktorica riječke Čistoće Jasna Kukuljan, direktor međimurske tvrtke Tehnix Đuro Horvat i Darko Žagar iz čakovečke tvrtke Žagar, koja je izvela projektiranje i projektantski nadzor na projektu sortirnice Mihačeva Draga.
Afera Jama Sovjak
Ništa manje bitna istraga, pokrenuta je i protiv dvojice osumnjičenih za davanja i primanje mita za trgovanje utjecajem u projektu sanacije jame Sovjak u blizini Rijeke. Riječ je o Robertu Gotiću i Miroslavu Šaravanji. Miroslav Šaravanja je vlasnik vinkovačke tvrtke Sokol koja se bavi građevinarstvom, a Robert Gotić je istaknuti varaždinski HDZ-ovac i predsjednik uprave GR grupe, koji je osumnjičen i u aferi Pročistač u Varaždinu. EPPO je istaknuo da je ukupna vrijednost projekta sanacije Sovjak bila viša od 44 milijuna eura s PDV-om, od čega je 85 posto bilo sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije.
Postoji li poveznica između većine ovih afera?
Iako naizgled nepovezani, zanimljiva je činjenica da je dobar dio EPPO optuženika i njima bliskih osoba vezano zemljopisnim vezama rodnih Vinkovaca i jednom luksuznom stambeno-poslovnom građevinom u Zagrebu, zgradi koju je gradila firma Alfa stan u Veslačkoj ulici u Zagrebu, u kojoj je prethodno spomenuti vlasnik vinkovačkog Sokola Miroslav Šaravanja uknjižen skupa s Anom Šaravanja na stan s terasom i vrtom u prizemlju zgrade, površine 154 m2.
Sestra vinkovačkog poduzetnika Domagoja Šaravanje, inače komercijalnog direktora u Sokolu d.o.o. Vinkovci, koji se navodno svojevremeno teretio za krađu kamena iz kamenoloma u Donjem Orešju pokraj Zeline, Helena Šaravanja Vukosavić je vlasnik peterosobnog stana na 4. katu i krovu sveukupne stvarne površine 407,41 m2 te tri garaže na istoj adresi u Zagrebu, redovito zaposlena kao Samostalna upravna referentica za poslove turizma Grada Vinkovaca.
Poznanstvo Vinke Ivanković, mame uhićene bivše ministrice Žalac, Domagoja Šaravanje i Miroslava Šaravanje seže u daleku 2014. godinu, a vezano je za Županijsku komoru Vukovar, Hrvatske gospodarske komore, koju kao predsjednik vodi Luka Burilović, u kojoj je Vinka Ivanković obavljala poslove predsjednice Gospodarskog vijeća Županijske komore, a spomenuti Domagoj Šaravanja i Miroslav Šaravanja poslove potpredsjednika. Očito je Luka Burilović, jedan od ključnih ljudi koji povezuje mamu uhićene bivše ministrice Gabrijele Žalac i bogataše Šaravanja i Vukosavić iz Vinkovaca.
Iako su početkom kampanje ovi slučajevi ostali pomalo u drugom planu, sasvim je sigurno da upravo EPPO svojim daljnjim postupcima u ovim nabrojanim, ali i nekim drugim slučajevma za koje možda još i ne znamo može na njen ishod značajno utjecati.
Ured predsjednika: Plenković postavio Turudića kako bi spriječio istragu EPPO-a
Benčić: Pitanje nadležnosti EPPO-a ne može rješavati premijer