U HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci u ponedjeljak je premijerno izvedena riječka premijera predstave “In the Belly of the Whale (U utrobi kita)”, nastale u koprodukciji nacionalnih kazališta Rijeke i Tunisa.
Predstava autorice i redateljice Marwe Manai nastala je u sklopu europsko-afričkog projekta Deconfining, bavi se temom migracija, apremijera u Tunisu bila je 24. siječnja. Marwa Manai tekst je napisala prema motivima četiriju suvremenih priča, čije su autorice Iva Papić i Dorotea Šušak iz Hrvatske te Samia El Amami i Mouna Ben Haj Zekri iz Tunisa, donoseći različite perspektive, miješajući intimne i univerzalne priče o želji da se prijeđe nepoznato, govoreći o križanju sudbina, želja i moralnih dilema.
“Jučer, danas i sutra povezuje vječnost. I cijelu vječnost ljudi su nastojali prevladati barijere. Probijali su tunele, gradili mostove, konstruirali brodove i avione. Čak su se oslobodili Zemljine gravitacije i odvažili vinuti se u svemir. Ostaje prijeći još jednu barijeru, krhku i neopipljivu, koja visi o niti”, navela je Manai u najavi premijere.
Nastupili su zajednički hrvatski i tuniski glumci Mario Jovev, Serena Ferraiuolo i Edi Ćelić iz Rijeke te Sonia Zarg Ayouna, Nadia Belhaj, Thawab Aidoudi i Allam Barakat iz Tunisa.
Dramaturginja je Maja Ležaić, autor scenografije i svjetla je Alan Vukelić, glazbe Riadh Bedoui, kostima Sandra Dekanić, a oblikovanja videa Souhail Ben Hamida.
U projektu Deconfining sudjeluje 12 partnera iz 11 zemalja, a financiran je sredstvima iz programa Kreativna Europa EU. Cilj projekta je razviti suradnju između EU i Afrike, kroz održivu međukontinentalnu kulturnu razmjenu koja se može primijeniti i na ostale regije svijeta.
Svi umjetnički partneri dolaze iz europskih prijestolnica kulture, a naglasak je na participativnosti i kombinaciji virtualnog i fizičkog sadržaja – istraživanje, nova mobilnost i strategije, kao i stvaranje te turneje novih umjetničkih projekata. Tematski okvir s jedne strane inzistira na otvorenosti društva, okoliša, prostora prema međukontinentalnoj suradnji, a s druge strane na prekidanju patronizirajućih i kolonijalističkih praksi te stvaranju novih praksi participacije i jednakosti u kreativnim procesima i u globalnom zajedništvu.
HNK Ivana pl. Zajca je odgovorno za cjelinu pod nazivom Artistic expression and capacity building: Cultural Deconfining Institutions. U sklopu tog programa raspisan je natječaj za kratke priče na temu Deconfining – Ilegalne migracije te se na temelju odabranih i nagrađenih priča (Iva Papić, Dorotea Šušak, Samia El Amami i Mouna Ben Haj Zekri) krenulo u proces kreiranja predstave.
Estonski predstavnik za Euroviziju ispričao se Talijanima zbog pjesme ‘Espresso Macchiato’
Film o izraelskom raseljavanju palestinske zajednice osvojio Oscar za dugometražni dokumentarni film