Papa Franjo trenutno se nalazi u bolnici zbog obostrane upale pluća i njegovo zdravstveno stanje je kritično. Svijet je u stanju pripravnosti zbog mogućeg povijesnog događaja – smrti rimskog prvosvećenika.
Već ranije, papa Franjo odobrio je da njegov pogreb bude jednostavan, bez tradicionalnih ceremonijalnih obreda koji inače prate smrt pape, prenosi Politico. No, njegova smrt, kada nastupi, pokrenut će strogo propisani slijed događaja koji se prakticira stoljećima.
Protokol nakon smrti
Prema tradiciji, papinu smrt mora potvrditi kardinal kamerlengo, dužnost koju trenutno obnaša irski kardinal Kevin Farrell. On će simbolično dozvati papu po imenu, premda će smrt već biti potvrđena medicinskim metodama. Nakon toga, papin prsten će biti uništen kao znak završetka njegovog pontifikata, a njegove odaje zapečaćene.
Vatikan će tada službeno objaviti vijest o smrti.
Razdoblje žalosti
Slijedi devet dana žalosti, poznatih kao “novendijal”, što potječe iz rimskih običaja. Tijelo pape bit će obučeno u papinsko ruho i izloženo u bazilici sv. Petra, gdje će mu počast odati vjernici, svjetski čelnici i strani dostojanstvenici.
Za razliku od prethodnih papa, papa Franjo je pojednostavio obred, pa njegovo tijelo neće biti postavljeno na raskošni katafalk, već u otvorenom lijesu. Tijekom razdoblja žalosti služit će se mise i molitve u bazilici i širom katoličkog svijeta.
U međuvremenu, u Vatikanu nastupa razdoblje “sedisvakancije”, odnosno “prazne stolice”, tijekom kojeg Crkvom upravlja kardinalski zbor, ali bez mogućnosti donošenja velikih odluka dok se ne izabere novi papa.
Pogreb i posljednje počivalište
Pogreb će se vjerojatno održati četiri do šest dana nakon smrti, na Trgu sv. Petra, a predvodit će ga dekan kardinalskog zbora Giovanni Battista Re.
Iako su pape tradicionalno pokapane u kriptama bazilike sv. Petra, papa Franjo je 2023. izjavio da želi biti pokopan u bazilici sv. Marije Velike u Rimu, što će ga učiniti prvim papom u stoljeću koji neće biti pokopan u Vatikanu. Također, odlučio je da bude pokopan u jednostavnom drvenom lijesu, umjesto u tri sloja koji su se ranije koristili.
Uz njega će, kao i kod njegovih prethodnika, biti položeni kovanice iz razdoblja njegovog pontifikata te dokument poznat kao “rogito”, koji opisuje njegov život i vladavinu.
Izbor novog pape
Dva do tri tjedna nakon pogreba, kardinali će se okupiti u Sikstinskoj kapeli na konklavi kako bi izabrali novog papu. Glasati mogu samo kardinali mlađi od 80 godina, a za izbor je potrebna dvotrećinska većina.
Glasanje se provodi u tajnosti, a svaki krug završava spaljivanjem glasačkih listića. Crni dim znači da novi papa još nije izabran, dok bijeli dim označava da je izabran novi poglavar Katoličke Crkve.
Objavljivanje novog pape
Nakon izbora, kardinalski zbor objavit će poznatu frazu „Habemus papam” s balkona bazilike sv. Petra. Novi papa tada će se prvi put obratiti javnosti, preuzimajući ulogu duhovnog i političkog vođe više od milijardu katolika širom svijeta.
Papa Franjo ostavio je dubok trag na Crkvu svojom progresivnom vizijom, a njegov nasljednik suočit će se s izazovima balansiranja između konzervativnih i reformskih struja unutar Vatikana. Budućnost Katoličke Crkve bit će oblikovana upravo ovim izborom.
Papa Franjo: ‘Oružane intervencije treba provoditi samo u sklopu legitimne obrane’