Gordan Lauc, profesor s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i bivši član Znanstvenog savjeta vlade RH za borbu protiv koronavirusa, javno je podržao HDZ-ovog predsjedničkog kandidata Dragana Primorca.
Primorac i Lauc dugogodišnji su suradnici te su zajedno radili na brojnim projektima.
Sinoć je Lauc podijelio mem u kojem se aludira na pobjedu Milanovića u debati, što ga je potaknulo da reagira. U svojoj reakciji osvrnuo se na, kako tvrdi, dvije neistinite izjave koje je Milanović iznio tijekom rasprave.
Nisam jedan od „stručnjaka“ iz ove karikature pa se neću upuštati u analize jučerašnje debate, no reagirat ću na nekoliko stvari koje dobro znam, a mislim da ih je potrebno komentirati.
1) Milanović je Primorca optužio da je zlorabio položaj ministra kako bi postao profesor u Osijeku. Njemu se izgleda čini da je biti profesor u Osijeku nešto manje vrijedno, jer je rekao da je njegova supruga „pravi profesor“ u Zagrebu, a ne u Osijeku. Ja sam rođeni Osječanin i jedan od utemeljitelja Medicinskog fakulteta u Osijeku i ovo sam doživio kao osobnu uvredu. Osim što je uvredljivo, to je i neistina. Bio sam prodekan Medicinskog fakulteta kada smo Dragana Primorca izabrali za docenta i to je bilo prije nego što je postao ministar. Osobno sam mu jako zahvalan što je pristao pridružiti se našem tada mladom fakultetu i pomoći ga izgraditi. Nakon što je postao ministar jako puno je pomogao Sveučilištu u Osijeku, kao i brojnim drugim sveučilištima.
2) Milanović je rekao da Primorac „nije sudski medicinar“ pa nije mogao sudjelovati u identifikacijama žrtava rata. To je notorna neistina. Dragan je vodio DNA laboratorij za identifikacije žrtava rada u Splitu, a ja sam vodio takav laboratorij u Osijeku. Obojica smo uložili nekoliko godina svojih života kako bismo identificirali tisuće posmrtnih ostataka i omogućili obiteljima da dostojno sahrane svoje sinove, supruge, očeve. Milanović očito ne razumije bol članova obitelji nestalih osoba, pa niti ne cijeni taj trud.
Ima toga još, no ne stignem sada pisati. Mislim da je nakon jučerašnje debate potpuno jasno da Milanović može ponovo postati predsjednik samo ako dovoljno šuti i ako dovoljno ljudi u Hrvatskoj politika tako malo zanima da niti ne slušaju to što govori kada govori… Jer oni koji slušaju što govori i gledaju što radi, za njega sigurno neće glasati…










