Prema istraživanju provedenom na otprilike 37.000 ispitanika, znanstvenici sa Sveučilišta Rutgers u SAD-u došli su do zaključka da podizanje djece može usporiti proces starenja mozga.
Njihovi rezultati, objavljeni u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, ukazuju na to da roditeljska uloga ima “zaštitni učinak” na mentalne funkcije koje se mijenjaju s godinama, osobito u srednjoj i starijoj dobi.
Više djece, bolje za mozak
Znanstvenici su istaknuli kako postoji povezanost između broja djece i bolje očuvanih moždanih funkcija. Drugim riječima, što više djece roditelj ima, to se bilježi bolja funkcionalna povezanost unutar mozga, osobito u dijelovima odgovornima za motoričke i osjetilne procese.
Njihova analiza sugerira da veličina obitelji može imati “kumulativni” učinak na zdravlje mozga, pridonoseći boljoj neurološkoj otpornosti.
Odgajanje djece ima zaštitni učinak
Podaci prikupljeni iz UK Biobanka, koji uključuju gotovo 20.000 žena i više od 17.000 muškaraca, pokazali su da su moždane mreže povezane s osjetima i pokretima kod roditelja bolje očuvane nego kod onih koji nemaju djecu. Budući da su upravo ti dijelovi mozga obično osjetljiviji na starenje, rezultati sugeriraju da roditeljstvo može imati zaštitni učinak protiv gubitka funkcionalnih sposobnosti mozga.
Roditeljstvo može pozitivno utjecati na neurološke procese
Stručnjaci su naglasili da nije sama trudnoća ta koja donosi koristi, već roditeljska briga i angažman u odgoju djeteta. Ovo se odnosi i na majke i na očeve, što dodatno potvrđuje da aktivna roditeljska uloga pridonosi očuvanju kognitivnog zdravlja tijekom cijelog života.
Avram Holmes, jedan od autora studije, istaknuo je kako istraživanje upućuje na to da roditeljstvo može c, a buduća istraživanja trebala bi dodatno razjasniti mehanizme tih učinaka.
Svjetski dan debljine: Hrvatska među najpogođenijima u Europi
Koliko dugo čovjek može izdržati bez sna – i koje su posljedice?