Fentanil i “zombi droga”
Fentanil, zajedno s ksilazinom, poznatim kao “zombi droga” ili “tranq”, postao je prijetnja u velikim američkim gradovima. Ova opasna kombinacija često se koristi u mješavinama heroina i fentanila, dok ovisnici nerijetko nisu svjesni što konzumiraju. Dileri miješaju ove tvari radi smanjenja troškova, čineći ih još smrtonosnijima.
Fentanil – smrtonosna doza
I već samo dva miligrama fentanila, težine nekoliko zrnaca pijeska, mogu biti smrtonosna. Pogreške u doziranju dovode do čestih tragedija, jer korisnici misle da kupuju morfij, a završavaju s fentanilom. U SAD-u svake godine od predoziranja umre čak 100.000 ljudi, od čega je 66% povezano s ovim opioidom.
Snažniji od heroina
Fentanil, sintetski opioid, 50 puta je jači od heroina i čak 100 puta od morfija. Koristi se u medicini za liječenje jakih bolova nakon operacija ili kod pacijenata s uznapredovalim stadijem raka. Legalno se dobiva u obliku flastera, sprejeva ili tableta, no ilegalni fentanil predstavlja najveći problem.
Droga iz laboratorija
Ilegalno proizvedeni fentanil dolazi iz laboratorija u Kini, Meksiku i Indiji. Na crnom tržištu se prodaje pod nazivima poput China Girl, Dance Fever i Poison. Miješa se s heroinom, kokainom i drugim drogama kako bi pojačao njihov učinak, a jeftina proizvodnja omogućuje meksičkim kartelima velike profite.
Posljedice su smrtonosne
Fentanil uzrokuje opuštanje, smanjuje bol, usporava disanje i snižava temperaturu tijela, no respiratorna depresija najčešći je uzrok smrti. Velike tragedije i šokantne priče zabilježene su u brojnim reportažama, koje upozoravaju na razmjere krize.
Ksilazin – zombi droga
Ksilazin, veterinarski sedativ za velike životinje poput konja, sve je češći dodatak drogi na ulicama. Poznat kao tranq, pojačava učinak opioida, ali izaziva ozbiljne nuspojave poput otvorenih rana i odumiranja tkiva.
Kriza u Philadelphiji
Kensington, četvrt Philadelphije, postao je epicentar ksilazina. Snimke beskućnika u transu, s otvorenim ranama, svjedoče o ozbiljnosti ove krize. Ksilazin nije opioid, pa lijekovi za predoziranje poput naloksona nisu učinkoviti.
Fentanil u Europi
I Europa se suočava s krizom. Njemačka prednjači s najvećim brojem smrtnih slučajeva, dok su u Hrvatskoj do sada zabilježena tek četiri slučaja povezana s fentanilom, ali bez ilegalne proizvodnje.
Nove prijetnje
Na crnom tržištu EU pojavio se i opioid nitazen, sličnog učinka kao fentanil. Ovaj problem zahtijeva pojačane mjere i nadzor kako bi se spriječila eskalacija krize.
Ovisnici o drogama sve stariji – na liječenju u Hrvatskoj prosjek 42 godine
Zombi droga pred vratima Hrvatske
U Hrvatskoj porast konzumacije kemijskih droga i ovisnosti