U jednom od svojih tekstova opisivao sam sustav koji nabavlja Hrvatska vojska i taj opis nije bio uzaludan. Služio je onome što ću sada ovdje navesti jer sam imao osjećaj da nešto neće biti kako treba. Imao sam dobar osjećaj.
Naime, konačno je potvrđeno da se za potrebe HV-a nabavlja sustav HIMARS, a kojega sam opisao u prethodnom tekstu. Prije nego krenem s problematikom moram navesti osnovni problem, a to je nepostojanje strategije nacionalne sigurnosti. S obzirom na to da toga nema, sve se nabavke odrađuju stihijski i kako se kome svidi.
Vjerojatno vanjska politika igra ulogu u svemu, ali bez strategije nacionalne sigurnosti nije moguće uspostaviti kvalitetan obrambeni sustav. Ta strategija uključuje i vatrogastvo, policiju, civilnu zaštitu, vojsku i cijeli sigurnosni sustav. Unutar strategije su odgovori na sva pitanja i svi planovi. Tko, kako, kada, zašto, koliko, zbog čega itd.
Prijeđimo na sustav HIMARS i razlog zbog kojega pišem ovaj tekst. Naime radi se o modernom i iznimno skupom sustavu, ali taj sustav nije jedini na svijetu i postoji zamjena. Primjerice, južnokorejski sustav K239 Chunmoo proizvođača Hanwha Defense koji je konkurent američkom sustavu HIMARS.
S obzirom na to da postoji potreba za još samovoznih haubica, ovaj proizvođač u ponudi ima i samohodne haubice koje su među najboljima na svijetu. Radi se o haubicama K9 Thunder, a koje su kupile i neke europske zemlje poput Poljske i Finske. Isto tako proizvode i vučeno topništvo u kalibru 155 mm.
Zašto ovo spominjem? Pa zato što nitko nije sagledao više ponuda. Jednostavno se odlučilo uzeti HIMARS i učiniti katastrofalnu grešku. Ako već uzimaš sustav koji košta koliko košta, onda ga bar kupi s razlogom i za njega kupi projektile većeg dometa, a ne one dometa 80 km, koji realno nije 80 nego kraći jer sustav nitko neće dopremiti na samu liniju i otamo ga koristiti nego to činiti iz pozadine. NA taj način gađate dubinu neprijatelja od 60 km, a što je danas jedno veliko ništa.
Projektili koje smo uzeli su GMLRS i navođeni su što je odlično, ali kupiti sustav koji ispaljuje projektile dometa 150 km, 300 km ili PrMS projektile dometa 500 km pa s tim sustavom kupiti projektile najmanjeg dometa je u najmanju ruku glupost. Istina, nama projektili dometa preko 150 km nisu potrebni, ali ovi dometa do 150 km jesu. Dakle ne GMLRS nego ER GMLRS. Istina, projektili ER GMLRS mogu se naknadno kupiti, ali broj GMLRS projektila trebalo je reducirati (naručeno ih je 394) i uzeti određen broj ER GMLRS projektila kako bi povećali mogućnost udara po dubini.
Na sve ovo oglasio se gospodin Branko Hrg koji je kako to ide „stručnjak“ u ministarstvu obrane te tamo obnaša funkciju državnog tajnika. On je, kako se i moglo očekivati, izgovorio glupost kako nama ne trebaju rakete većeg dometa jer mi nemamo napadačke afinitete. Pobogu, napadačke afinitete nema ni Ukrajina, ali brani se sustavom HIMARS i ATACMS projektilima dometa 300 km. Jesu to napadački afiniteti ili se radi o obrani? Što o tome misli gospodin „stručnjak“ državni tajnik Hrg?
Gospodin „stručnjak“ tu je naveo kako se mora mijenjati i zakon o obrani, ali opet niti njemu niti bilo kome iz politike nije jasno da nam treba strategija nacionalne sigurnosti. Gospodin Hrg očito ne zna kako civilna zaštita uopće ne funkcionira, kako nemamo atomska skloništa za civile jer su dana na korištenje kojekakvim fitness i plesnim klubovima. Kad god se dogodi neka katastrofa mi u uniformi civilne zaštite na malim ekranima gledamo gradonačelnike i župane, a u pozadini posao civilne zaštite rade navijači, vatrogasci i vojska. Hrgu to jednostavno nije jasno. Nikome iz vlasti to nije jasno ili je možda nekome u interesu da sve bude kaotično, stihijski i nefunkcionalno.
Iznimno me raduje što uzimamo HIMARS, ali zašto ne natječaj? Zašto ne dogovor s Južnom Korejom ili nekim drugim? Zašto odjednom Leopard koji je iznimno dobar tenk, a ne neki drugi? Leopard ima aktivnu obranu, slažem se da je super, ali isti taj sustav Trophy može imati i neki drugi zapadni tenk. Izraelci će vam taj sustav montirati i na bicikl ako poželite jer Trophy je njihova naprava.
I sada, u stanju generalnog globalnog kaosa, mi dajemo 30 komada svojih M84 tenkova, a Leopardi će doći kada? Na to pitanje odgovora nema ili stidljivo odgovaraju da će to biti za koju godinu. Hoće da jer izreka kaže da je Bog prvo sebi stvorio bradu.
Dakle, Nijemac će prvo tenkove proizvesti za sebe, a onda za ostale koji su ga naručili. Tako ćemo mi Leoparde dobiti kao i Srbija avione Rafale. Jednog lijepog dana.
Iskreno se nadam da će u ovoj zemlji jednom osvanuti lijep, sunčan i topao dan sa sposobnom vlasti na čelu ove zemlje za koju se prolilo puno krvi.
I da, možda je vrijeme da se poradi na upotrebi dronova i umjetnoj inteligenciji u Hrvatskoj vojsci. Jesmo, kupili smo dronove Bayraktar TB2, ali treba raditi i na besposadnim sustavima na moru i kopnu. Na sustavima koji koriste umjetnu inteligenciju. To je budućnost ratovanja, a mnoge mlade u vojsku bi moglo privući baš to. Treba nam znanost koja će raditi za oružane snage i razvoj novih tehnologija u OSRH, ali netko misli da je tapkanje u 20. stoljeću sasvim OK.
Specijalne postrojbe izraelske vojske – vrh koplja obrambenih snaga
Nema ničeg savršenog i famoznog u naoružavanju hrvatske kopnene vojske
Blog Hrvoja Franjetića: Vojni obzor