Lijek Ozempic, koji je razvila danska farmaceutska kompanija Novo Nordisk i namijenjen dijabetičarima, mogao bi pomoći osobama ovisnim o alkoholu da smanje svoju žudnju, pokazuje istraživanje objavljeno prošlog tjedna u časopisu JAMA.
Rezultati studije
Tijekom devet tjedana liječenja, aktivni sastojak Ozempica – semaglutid, značajno je smanjio želju za alkoholom u usporedbi s placebo grupom. Ispitanici koji su pušili također su smanjili broj popušenih cigareta u odnosu na prethodno razdoblje, što su neki od ključnih rezultata studije.
Ovi nalazi podržavaju prethodna istraživanja koja sugeriraju da bi popularni lijekovi za dijabetes i mršavljenje, poput Ozempica i Wegovyja, mogli biti korisni u liječenju alkoholizma, navodi američki poslovni magazin Forbes.
Učinak semaglutida
Oko 40 posto sudionika koji su uzimali lijek semaglutid u studiji koja je trajala devet tjedana (uključila je 48 odraslih osoba s poremećajem korištenja alkohola) izjavilo je da nisu nijedan dan popili pet ili više alkoholnih pića, u usporedbi s 20 posto onih koji su primili placebo, izvještavaju istraživači s Medicinskog fakulteta Keck Sveučilišta Sjeverna Karolina.
Nalazi, objavljeni u JAMA Psychiatry, pokazali su da tjedne injekcije semaglutida – u usporedbi s placebo injekcijama – smanjuju želju za alkoholom, količinu konzumiranog alkohola i broj dana provedenih u alkoholiziranom stanju kod odraslih osoba sa simptomima alkoholne ovisnosti.
Novi tretman
Znanstvenici su zaključili da lijekovi koji su agonisti GLP-1 receptora, posebno semaglutid, obećavaju kao novi tretman za smanjenje konzumacije alkohola. U Hrvatskoj postoji 250.000 osoba koje pate od alkoholizma.
Studija potvrđuje uobičajene primjedbe dijabetičara koji započinju terapiju tjednim injekcijama semaglutida i odjednom gube želju za alkoholom. Ovo je prvo randomizirano, placebom kontrolirano kliničko ispitivanje semaglutida osmišljeno za proučavanje ovog fenomena, rekao je Christian Hendershot, prvi autor studije i direktor kliničkog
istraživanja na Institutu za znanost o ovisnosti Sveučilišta Sjeverna Karolina.
Hendershot je jedan od znanstvenika koji istražuju mogu li mehanizmi regulacije apetita u lijekovima za mršavljenje biti korišteni za liječenje drugih stanja poput ovisnosti o alkoholu i drogama.
Ovisnici o alkoholu u porastu
Prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), 400 milijuna ljudi ima poremećaj ovisnosti o alkoholu, a godišnje se može pripisati 2,6 milijuna smrtnih slučajeva zbog konzumacije alkohola. U Hrvatskoj je situacija također zabrinjavajuća, s oko 250.000 registriranih alkoholičara, a po konzumaciji alkohola među smo među prvih pet zemalja Europske unije.
Alkoholizam je ovisnost koja ima razarajuće posljedice na privatni i poslovni život pojedinca, njegovu obitelj i okolinu. Karakterizirana je nesavladivom žudnjom za konzumacijom alkoholnih pića i gubitkom kontrole, odnosno nemogućnošću prestanka pijenja kada se jednom započne (alkoholičar ne može popiti čašu pića i stati, već nastavlja piti).
Ozempic smanjuje želju za alkoholom
Povezanost između Ozempica i konzumacije alkohola još uvijek nije u potpunosti jasna znanstvenicima. Semaglutid je povezan sa smanjenjem različitih rizičnih ponašanja, poput prejedanja i pušenja, vjerojatno zbog preklapanja mehanizama koji nas potiču na jedenje ili uzimanje opojnih sredstava.
Semaglutid mijenja način na koji mozak prima i obrađuje nagrade. Osobe koje koriste Ozempic imaju manju želju za alkoholom, drogama ili duhanom. Za sada, Ozempic je odobren isključivo za kontrolu šećera u krvi kod dijabetičara.
Trenutni lijekovi nisu najbolja opcija
Lijekovi koji su trenutno odobreni za liječenje poremećaja ovisnosti o alkoholu nisu u širokoj primjeni. Popularnost semaglutida i drugih agonista GLP-1 receptora povećava mogućnost šire primjene ovih tretmana za poremećaje konzumacije alkohola ako se odobre za tu indikaciju, rekao je Hendershot.
Ovakvi rezultati, istaknuo je, opravdavaju veće studije učinkovitosti agonista GLP-1 receptora za poremećaje konzumiranja alkohola.
Ozempic imitiraja djelovanje GLP-1 hormona
Ozempic, razvijen od strane danske tvrtke Novo Nordisk, i Mounjaro američke kompanije Eli Lilly, imitiraju djelovanje prirodnog GLP-1 hormona koji pomaže u kontroli gladi i iznenadnim skokovima šećera u krvi, što konačno dovodi do gubitka težine. Ovi lijekovi se oslanjaju na aktivne sastojke kao što su semaglutid i liraglutid, koji pripadaju skupini agonista GLP-1 receptora.
Podaci iz prethodnih ispitivanja sugeriraju učinkovitost GLP-1 lijekova u smanjenju žudnje za drogama i alkoholom među životinjama. Hendershot sada testira Ozempic kako bi utvrdio odnose li se ti trendovi i na ljude, izvještava američki TV kanal CNBC.
Dr. Tamika Henry, osnivačica Unlimited Health Instituta u Kaliforniji, objasnila je za CBC News kako Ozempic utječe na centre za nagrađivanje u mozgu.
“Kada razmišljamo o centrima za nagrađivanje, oni otpuštaju dopamin, koji je hormon dobrog raspoloženja. Kada obavljate neku aktivnost, dopamin raste – i vi kažete: ‘Oh, želim to nastaviti raditi’, bilo da se radi o uživanju u alkoholu, nikotinu ili kockanju. Ozempic djeluje tako da smanjuje porast dopamina, a time i želju za tom aktivnošću”.
Dosadašnja istraživanja pokazala su da ovi lijekovi mogu pozitivno utjecati i prevenirati srčane i bubrežne bolesti, usporiti napredovanje demencije, a mogli bi pomoći ženama koje se bore s neplodnošću da zatrudne.
Tablete i nesanica: Starije osobe sve više pate od problema sa spavanjem
Zaslađivači bez šećera ne donose nikakve koristi u mršavljenju
Sport i alkohol: Priče o slavnim sportašima koji nisu mogli reći ‘ne’ čašici