Kako starimo, naša tijela i umovi se mijenjaju, a s njima i sposobnost da kvalitetno spavamo. Procjenjuje se da 40 do 70 posto starijih osoba pati od problema sa spavanjem, poput poteškoća u uspavljivanju ili održavanju sna.
Posljedice nedostatka sna
Nedostatak sna ne utječe samo na raspoloženje. Osim što izaziva razdražljivost, nedovoljni i loši uvjeti spavanja povezani su s povećanim rizikom od dijabetesa tipa 2, pretilosti, depresije i demencije. Također, manjak sna može povećati šanse za nesreće i padove.
Kratkotrajna ili kronična nesanica
Kratkotrajna nesanica često je posljedica stresa ili promjena u okruženju, dok kronična nesanica traje najmanje tri noći tjedno i traje dulje od tri mjeseca. Nesanicu često doživljavaju odrasli stariji od 60 godina.
Lijekovi koji ometaju san
Dr. Alex Dimitriu, američki stručnjak za medicinu spavanja, upozorava na deset vrsta lijekova koji ometaju spavanje, a stariji ljudi ih često koriste. Ovi lijekovi mogu otežati uspavljivanje, smanjiti kvalitetu sna i izazvati nesuvislo ponašanje tijekom sna.
Dekongestivi i problemi sa snom
Dekongestivi koji se koriste za liječenje prehlade i alergija mogu povećati broj otkucaja srca i izazvati nesanice, visoki krvni tlak i razdražljivost, što sprječava dubok san. Ako koristite ove lijekove, posavjetujte se s liječnikom jer postoje alternative poput steroidnih sprejeva za nos.
Astma i nesanica
Iako samo 1 do 3,1 posto korisnika lijekova za astmu razvija nesanicu, nuspojave poput glavobolje, lupanja srca i razdražljivosti mogu ozbiljno narušiti kvalitetu spavanja, osobito kod česte primjene.
Lijekovi za krvni tlak i spavanje
ACE inhibitori ne uzrokuju nesanicu izravno, ali nuspojave poput suhog kašlja mogu utjecati na san. Beta-blokatori mogu smanjiti razine melatonina i izazvati noćne more ili smanjiti kvalitetu sna. Ako koristite ove lijekove, razgovarajte s liječnikom o njihovim posljedicama po spavanje.
Lijekovi za dijabetes i noćni problemi
Inzulin i drugi lijekovi za dijabetes mogu uzrokovati noćnu hipoglikemiju, što dovodi do nemirnog spavanja, noćnog znojenja i drhtavice. Ako imate problema sa spavanjem zbog ovog stanja, posavjetujte se s liječnikom koji može prilagoditi vašu terapiju.
Demencija i problemi sa spavanjem
Osobe s demencijom često imaju poremećene cikluse spavanja, a lijekovi za liječenje ovog stanja mogu imati nuspojave koje ometaju spavanje, poput bolova, povišenog krvnog tlaka i tjeskobe.
Mentalno zdravlje i nesanica
Lijekovi za depresiju i anksioznost mogu poboljšati osnovni san, ali povremeno mogu pogoršati kvalitetu spavanja, posebno smanjujući REM faze. Neki antidepresivi, poput Wellbutrina, mogu uzrokovati nesanicu, pa je preporučljivo uzimati ih ujutro.
Opioidi i problemi sa spavanjem
Opioidni lijekovi protiv bolova mogu uzrokovati promjene u ciklusima spavanja i izazvati apneju. Ako koristite opioide, posavjetujte se s liječnikom o mogućoj zamjeni s alternativnim lijekovima koji neće imati takav učinak na san.
Alfa-blokatori i REM spavanje
Iako alfa-blokatori obično ne uzrokuju nesanicu, mogu skratiti REM fazu spavanja, što može utjecati na pamćenje i emocionalnu obradu. Ako koristite ove lijekove, obratite se liječniku o mogućoj promjeni terapije.
Stimulansi i nesanica
Stimulansi, poput amfetamina i metilfenidata, mogu povećati budnost i energiju, ali također mogu produljiti vrijeme potrebno za uspavljivanje i izazvati nesanicu. Razgovarajte s liječnikom o mogućim promjenama u dozi ili vremenu uzimanja ovih lijekova.
Steroidi i promjene u snu
Steroidi mogu izazvati nemir i smanjenje razine melatonina, što utječe na kvalitetu spavanja. Dugotrajna primjena može pogoršati nesanicu, pa je važno koristiti ih samo prema uputama liječnika.
Zaslađivači bez šećera ne donose nikakve koristi u mršavljenju
Svaka peta osoba u Hrvatskoj svaki dan pati od neke vrste bolova
Psiha, stres, bolesti srca – zašto je buka opasna po zdravlje