Dolazak Bjelice najavljivao se kao veliki potez, čovjek s velikim iskustvom, već je bio u Dinamu, zna igrače i situaciju. Vatrogascu kojem je nestalo pjene, nakon raznih sukoba unutar kluba, napušta Maksimir teži za otprilike 1.25 milijuna eura.
Puno je navodnih priča zašto je Bjelica napustio Dinamo, ali nekoliko njih je sigurno. Karakter Bjelice bio je presudan, neslaganje sa sportskim direktorom, zahtijevanje na svojim idejama i nepopuštanje dovelo je do konflikta u upravi. Poznavajući Bjelicu i njegov stav, htio je biti više od trenera, htio je biti i sportski direktor, ali to je suradnju njega i uprave Dinama samo dovelo do raskola.
Eksperimenti Zajeca
Zajecu i kompletnoj upravi ovogodišnji prolazak skupine Lige prvaka i osvajanje HNL titule ne može biti putokaz da rade dobar posao. Čini se kako glavinjaju u nedogled svojim odlukama. Dovesti Bjelicu je kao da ste doveli tempiranu bombu, na kojoj ne piše točan tajmer aktivacije. Ovdje čak i nije kritika Bjelici, jer svi znaju kakav je on i kakvog je temperamenta. Problem je u upravi koja je potegla za vatrogasnim rješenjem, koje umjesto da smiri vatru, ona ju rasplamsa, nakon što su poslije pobjede nad Varaždinom javno izašli i dali podršku Bjelici. Očito se još jednom dokazalo, kada klub javno stane iza tebe, vrijeme ti je da pakiraš kofere, barem je to slučaj kod ove uprave.
Presica dokaz lutanja
Kada je objavljeno da će biti izvanredna presica Dinama u 20:15, dalo se naslutiti da su Bjeličini dani na Maksimiru odbrojani. Međutim, zašto se brza s odlukom? Praksa u svim velikim klubovima, koji drže do svog imidža, donijet će odluku, objaviti je treneru i sutra dan smireno, odlučno stati pred kamere, reći zašto i kako. Dinamo je odradio baš suprotno. Stigao je dopis kako je izvanredna presica sazvana, okupili su na brzinu nekoliko novinara, užurbano objavili kako je Bjelica bivši, Cannavaro novi trener. Sve je izgledalo panično, bez glave i repa. Upravo zbog toga, oko Dinama se ne priča kako je legendarni Cannavaro novi trener i što on može napraviti, već se priča o tome kako je Dinamo još jednom amaterski odradio važan korak.
Lutanje u beskraj
Fabio Cannavaro, treći je Dinamov trener u tri mjeseca. Rugao se sjever jugu kada je kod njih situacija bila slična, a sada muk sa sjevera, dok na jugu trljaju ruke. Postavlja se pitanje tko je odgovoran za takvu situaciju u Dinamu?
Sportski direktor Dinama Marko Marić, srlja kao i Zajec ili pak srlja jer nema ovlasti kao sportski direktor. Neslaganje s trenerom, dolazak igrača koje trener ne želi, svađe unutar kluba, dokaz su da Marić nije ponajbolji na svojoj poziciji ili ne može raditi bolje jer nema dopuštenje.
Trenerski put Fabija Cannavara
U Aziji se afirmirao kao trener nakon što je igrački put zaključio u Shabab Al Ahliju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Tamo je upisao 16 nastupa i zabio dva gola, no zbog ozbiljne ozljede koljena liječnici su mu 2011. savjetovali završetak aktivnog igranja.
Nakon toga je ostao u istom klubu kao ambasador i tehnički savjetnik, a 2013. postao je pomoćnik Cosminu Olaroiju te pomogao u osvajanju dvostruke krune. U studenom 2014. preuzeo je Guangzhou u Kini, gdje je naslijedio Marcella Lippija, čovjeka koji je s Italijom 2006. stigao do naslova svjetskog prvaka.
Na klupi kineskog prvoligaša proveo je tek 22 susreta, nakon čega ga je iznenada zamijenio Luiz Felipe Scolari. Nije dugo bio bez angažmana – oko četiri i pol mjeseca kasnije već je sjeo na klupu Al Nassra u Saudijskoj Arabiji, sadašnjem klubu Cristiana Ronalda i Marcela Brozovića. Međutim, i taj je posao brzo okončao, jer se nakon 14 utakmica rastao s klubom.
U ljeto 2016. prihvatio je izazov u kineskoj drugoj ligi, preuzevši momčad Tianjin Quanjiana koja je tada bila na osmom mjestu. U kratkom roku uspio ih je odvesti do prve pozicije i ulaska u tamošnju Super ligu. Posebno se istaknuo Luis Fabiano, nekadašnji napadač Seville, s 22 gola u 26 prvenstvenih susreta.
Već u premijernoj sezoni u elitnom rangu Tianjin je doveo do treće pozicije i osigurao kvalifikacije za Azijsku ligu prvaka, što mu je 2017. donijelo nagradu za najboljeg trenera u Kini. U studenom iste godine raskinuo je suradnju s Tianjinom te se nakon samo tri dana vratio u Guangzhou.
Ondje je ostvario najznačajnije rezultate. U 125 utakmica osvojio je prosječno 2.1 bod po susretu, 2018. proslavio kineski Superkup, a zatim i naslov prvaka 2019. Tijekom te sezone triput je biran za trenera mjeseca.
Nakratko je vodio i kinesku reprezentaciju, ali je u dvije utakmice zabilježio dva poraza. Izborniku se zahvalio u rujnu 2021. i potom godinu dana bio bez posla. U rujnu 2022. preuzeo je Benevento u Italiji, no tamo se zadržao svega četiri i pol mjeseca.
Njegov posljednji angažman bila je kratka epizoda u Udineseu, gdje je vodio tek šest susreta. Nakon početnog poraza od Rome, uspješno je nanizao pet utakmica bez izgubljenog boda u napetoj borbi za ostanak. Pet kola prije kraja, Udinese je držao 17. mjesto, izjednačen s 18. Frosinoneom. Uoči zadnjeg kola, “Zebrette” su imali bod viška ispred Empolija, koji je u zadnjem nastupu svladao Romu 2:1. Udinese je stoga morao pobijediti Frosinone u gostima, što im je pošlo za rukom golom Keinana Davisa u 76. minuti. Nedugo potom sporazumno je raskinuo ugovor s Udineseom.
Zajec i Marić, zajedno su odlučivali, zajedno su ponovno odlučili. Teret pada na Cannavara, koji će, ako ne uspije ništa napraviti, put pod noge zajedno s Zajecom i Marićem.
Dinamo može izravno u Europu i ako ne bude prvak Hrvatske
Dinamo pobijedio Varaždin s nikad gorom obranom na polusezoni
Adventska idila zaobišla Maksimir – Dinamo produžio negativan niz