Slana voda može ugasiti požar, ali može i oštetiti opremu i vegetaciju
Vatrogasne službe u Los Angelesu suočile su se s velikim problemom dok pokušavaju obuzdati gotovo pet požara koji prijete gradu – pitanje opskrbe vodom.
Trenutno šumski požari zahvaćaju više od 27.000 hektara u okrugu Los Angeles. Više osoba je poginulo, a više od 1.000 objekata uništeno je od početka požara. Guverner Gavin Newsom izjavio je za CNN kako je okrug “iscrpio sve resurse” te da su hidranti potpuno ispražnjeni.
Ti hidranti su dovoljni za dva ili tri požara, možda jedan. A onda imate nešto ovakvog razmjera – rekao je Newsom Andersonu Cooperu.
Satelitske snimke požara pokazuju kako su plamenovi udaljeni samo nekoliko milja od obale Tihog oceana kod Los Angelesa. Kako je moguće da vatrogasci ostanu bez vode kad imaju golem izvor tako blizu?
Jednostavan odgovor je: nije baš tako jednostavno
Teoretski, morska voda mogla bi se koristiti za gašenje požara. Međutim, njezini slani sastojci mogu učiniti više štete nego koristi, zbog čega vatrogasci izbjegavaju njezinu uporabu osim u krajnjoj nuždi.
Sol je korozivna i može oštetiti metalnu opremu, uključujući ključne dijelove u zrakoplovima za gašenje požara i vatrogasnim pumpama.
Prema portalu Technology.org, sol također smanjuje učinak hlađenja vode, što znači da slana voda može biti manje učinkovita kao alat za gašenje požara. Osim toga, slana voda bolje provodi električnu struju nego slatka, što je čini nešto opasnijom za vatrogasce.
Zdravlje okoliša također je zabrinjavajuće za vatrogasce koji razmatraju uporabu slane vode za borbu protiv požara. Kada se velike količine slane vode izliju na požar, ta sol mora negdje završiti – obično u tlu ili se ispire u obližnje vodene tokove.
Unošenje velike količine soli u područja s bogatom vegetacijom – što je uobičajeno na mjestima zahvaćenim šumskim požarima – gotovo uvijek ima štetan učinak.
Povećanje slanosti tla otežava biljkama crpljenje vode i hranjivih tvari iz tla putem osmoze. Sol može učiniti tlo toksičnim, usporiti rast sadnica i narušiti propusnost tla – koliko lako voda i hranjive tvari prolaze kroz tlo.
Ipak, vatrogasci ponekad koriste slanu vodu za gašenje požara, no moraju biti oprezni i selektivni u odabiru situacija u kojima će primijeniti ovu metodu.