Abigail Assor: Bogat poput kralja
Abigail Assor je mlada francuska spisateljica rođena 1990. godine u Casablanki odakle se sa sedamnaest godinica seli u Pariz i studira sociologiju i filozofiju.
Nakon završenog studija okreće se pisanju. Ovo je njezin prvijenac, koji je odmah u prvoj godini po objavljivanju preveden na osam jezika
.
Bogat poput kralja je žestoka kritika Maroka i marokanskog društva devedesetih godina 20.stoljeća.
Abigail eksplicitno piše o životu u barakama sirotinjskih četvrti, prostituciji kojom žene pribjegavaju kako bi prehranile djecu, pobačajima izvedenim u tajnosti, novorođenčadi bačenoj u kante za smeće ili odlascima u zatvor ako neudana žena rodi dijete.
Opisuje ona i bogate četvrti s vilama, njegovanim travnjacima, velikim bazenima, stablima agruma i hibiskusa koje održavaju vrtlari imućnih.
Crta između bogatih i siromašnih je debela i čvrsta. Ona je dobro vidljiva na jasnom suncu Casablanke.
Plaže Atlantika i noćni klubovi u pozadini mjesta su gdje se mladež iz jedne i druge skupine susreće.
Sarah je Francuskinja i samo zahvaljujući toj činjenici pohađa gimnaziju. I među učenicima te škole jasno su vidljive razlike. Jedni dolaze u školu zagušljivim autobusom, druge dovoze obiteljski vozači u skupocjenim limuzinama. Sarah u školu dolazi pješke, jer ne želi da ju vide kako se vozi autobusom. Ona svoje siromaštvo prikriva trapericama ukradenim na tržnici, skromnim obrocima koje jede kad ju nitko u školi ne vidi i parfemima dobivenim od bogatih muškaraca.
Sarah je izuzetno lijepa, toliko da se na ulici okreću za njom, a često i nepristojno zvižde što nju nervira pa im ponekad pokaže i srednji prst. Ona ne zna tko je njezin otac, ali poučena primjerom vlastite majke koju je vjera u ljubav dovela do siromaštva i prostitucije, Sarah je čvrsto odlučila bogato se udati i živjeti kao kraljica.
Jedini adut je njezina ljepota, koje je možda i više nego dovoljna. No ona želi najbogatijeg od svih bogataša iz Casablance, ona želi Drissa jer je on “bogat poput kralja”.
Unatoč neizmjernom bogatstvu, Drissova priča nije jednostavna i unatoč Sarinom početnom planu da je cilju vodi isključivo interes, dogodit će se ljubav. Ono što će je svakako iznenaditi kad upozna svijet bogatih je činjenica da su u jednom potpuno jednaki siromašnima – ni oni nisu slobodni.
“Neki joj je dječak rekao da negdje daleko postoji pijesak mek poput baršuna i bijel poput oblaka. Govorio je i o školjkama i okusu soli te glazbi šumova valova. Nije mu vjerovala.”
Svojim stilom, roman potpuno uvuče čitatelja u svijet očajne nade u kojem se nema što izgubiti. Glad i miris hrane dovoljni su da da se ljepota ponudi muškarcu u zamjenu za dobar obrok. Stil pisanja i jezik su gotovo poetični, a opisi romantične Casablanke balansiraju na rubu ljepote i surovosti.
Blog Marije Galović: Književna čitanka
Još s bloga ‘Književna čitanka’:
‘Dok niste znali moje ime’ – knjiga o gradu u kojem svi ljudi hodaju brzo!
Porculanska lutka – zbirka priča za one koji znaju da se početak može shvatiti tek na kraju
‘Sutra bit će bolje’ – knjiga koja razbija mit o ‘američkom snu’