Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci obilježava 20. godišnjicu djelovanja serijom od sedam izložaba studentskih radova, od kojih se prvi, nazvan “Fotografija i staklo”, otvara u utorak u izložbenom prostoru knjižare V.B.Z.-a na Korzu u Rijeci.
U ovom izložbenom prostoru će se do sredine lipnja, u intervalima od dva tjedna, postavljati izložbe studenata, nudeći publici svojevrsni kontinuirani uvid u različite umjetničke discipline koje se njeguju na Akademiji primijenjenih umjetnosti, izvijestio je ADU. “Ove izložbe ne samo da prikazuju dosadašnja postignuća Akademije, već otvaraju prostor za promišljanje suvremenih umjetničkih praksi i novih vizualnih narativa”, navodi Akademija.
Ciklus izložaba predstavlja 20 godina umjetničkog istraživanja, interdisciplinarnosti i inovacija koje su oblikovale Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Svaka od sedam izložbi u seriji bit će posvećena jednom ili više ključnih umjetničkih i obrazovnih područja Akademije, nudeći uvid u raznolikost i širinu studijskih programa te kreativni potencijal studenata. Cilj ovog projekta nije samo retrospektiva dosadašnjeg rada Akademije, već i otvaranje novih prostora za dijalog između mladih umjetnika, kulturnih institucija i šire javnosti. Kroz izložbeni format, studenti imaju priliku profesionalno predstaviti svoje radove, testirati reakcije publike i istražiti mogućnosti daljnjeg umjetničkog razvoja, istaknuto je.
U najavi prve izložbe “Fotografija i staklo”, navodi se da su to dva medija koja, premda različita u svom materijalnom obliku, dijele temeljni aspekt – igru sa svjetlom. U okviru ove izložbe studenti istražuju vizualni potencijal ovih medija, otvarajući nove dijaloge između klasičnih i suvremenih pristupa umjetničkom stvaralaštvu.
Fotografija kao umjetnička disciplina bilježi trenutak i pretvara ga u trajni vizualni zapis. Studenti eksperimentiraju s analognim i digitalnim tehnikama, istražujući kompoziciju, svjetlo, teksturu i dinamiku slike. Kroz različite fotografske žanrove – portret, akt, pejzaž i arhitekturu – nastoje proširiti granice medija i pronaći vlastiti autentični izraz, navodi ADU. Proces nastave odvija se u specijaliziranim prostorima, od foto-laboratorija do digitalne radionice, omogućujući studentima stjecanje tehničkih i umjetničkih vještina kroz individualni i grupni rad.
Staklo, s druge strane, pruža gotovo beskonačne mogućnosti oblikovanja. Njegova prozirnost, lom svjetlosti i teksturalne varijacije čine ga neiscrpnim izvorom umjetničke inspiracije. Studenti istražuju tradicionalne i suvremene tehnike obrade stakla – od vitraja i hladne obrade do modeliranja na plameniku – kako bi kroz vlastite projekte istražili granice i potencijale ovog materijala. U sklopu nastave u specijaliziranim radionicama, studenti ne samo da razvijaju tehničke vještine, već uče kako primijeniti staklo u različitim umjetničkim kontekstima, zaključuje riječka Akademija primijenjenih umjetnosti.
Grad Split bogatiji je za još jedno mjesto za izlaganje – Galeriju umjetnina osoba s invaliditetom
Glumac Adrien Brody srušio rekord za najdulji govor na dodjeli Oscara
HNK Rijeka ugostila premijerno izdanje hrvatsko-tuniske predstave