Iako zamrzavanje može značajno produljiti rok trajanja brojnih namirnica, neke od njih ne podnose dobro ovaj proces. Kod zamrzavanja dolazi do promjena u teksturi, okusu i ukupnoj kvaliteti hrane. Ponekad to ne utječe značajno na krajnju pripremu, dok u drugim slučajevima može potpuno uništiti doživljaj jela. Zato je važno unaprijed razmisliti koje namirnice želite zamrznuti i kako ćete ih koristiti.
Namirnice bogate vodom
Povrće poput krastavaca, tikvica i zelene salate sadrži visok udio vode, zbog čega nije pogodno za zamrzavanje. Tijekom procesa dolazi do oštećenja strukture stanica, zbog čega nakon odmrzavanja ovo povrće postaje mekano i kašasto, gubeći pritom svoju prirodnu hrskavost. Slično vrijedi i za voće poput jagoda, agruma ili grožđa, koje gubi teksturu, ali može se i dalje koristiti za smoothije, sladolede ili kolače.
Mliječni proizvodi
Mliječni proizvodi poput jogurta, kiselog vrhnja i svježeg sira mijenjaju teksturu prilikom smrzavanja, zbog čega se mogu zgrušati i postati neugodni za konzumaciju. No, tvrdi sirevi, poput parmezana, podnose zamrzavanje bolje. Svježi sir se, unatoč promjeni teksture, i dalje može upotrebljavati u jelima poput savijača ili drugih pečenih specijaliteta.
Jaja u ljusci kao moguća opasnost
Zamrzavanje cijelih jaja u ljusci nije preporučljivo jer dolazi do širenja sadržaja, što može uzrokovati pucanje ljuske i potencijalno kontaminirati jaja. Ako planirate zamrznuti jaja, najbolje ih je prvo razbiti, lagano izmiješati i pohraniti u hermetički zatvorene posude.
Tjestenina i riža i njihovi problemi s teksturom
Tjestenina i riža nakon zamrzavanja gube svoju čvrstoću i postaju kašaste. Kako biste ublažili ovaj problem, preporučuje se zamrzavanje zajedno s umakom, što može pomoći u očuvanju okusa i teksture.
Pohana jela gube hrskavost
Pržena hrana, poput pohanih jela, gubi svoju hrskavu koricu tijekom zamrzavanja. Vlaga koja se oslobađa prilikom odmrzavanja rezultira kašastom konzistencijom. Ipak, hrskavost se djelomično može vratiti ako se hrana podgrije u pećnici ili fritezi na vrući zrak.
Umaci i kreme na bazi vrhnja
Kreme i umaci s visokim udjelom vrhnja nisu idealni za zamrzavanje jer se sastojci odvajaju, što rezultira grudastom teksturom. No, uz temeljito miješanje nakon odmrzavanja, mogu se koristiti u kuhanim jelima, gdje promjena izgleda neće biti vidljiva.
Majoneza i uljni dresinzi
Majoneza i slični dresinzi na bazi ulja mijenjaju konzistenciju pri zamrzavanju. Emulzije se raspadaju, a ulje se odvaja od ostatka, zbog čega gube svoj prepoznatljiv okus i teksturu.
Krumpir postaje mekan i vodenast
Svježi krumpir nije prikladan za zamrzavanje jer postaje mekan, vodenast i mijenja boju u sivo-smeđu. Industrijski zamrznuti krumpirići posebno su tretirani kako bi očuvali teksturu i okus. Ako želite zamrznuti svježi krumpir, prethodno ga blanširajte, ali ne očekujte rezultate poput onih iz trgovine.
Svježi začini gube teksturu
Aromatične biljke poput bosiljka, peršina ili kopra gube teksturu i dio okusa nakon zamrzavanja. Bolje ih je osušiti ili zamrznuti u maslinovom ulju u kalupima za led kako bi zadržali arome. Zamrznuti začini ipak su korisni za juhu ili variva, gdje promjena strukture nije važna.
Istraživanja pokazala da čaj iz filter vrećica ispušta mikroplastiku
Istraživanja pokazala: Med za grlo učinkovitiji od antibiotika
Znanstveno istraživanje: Je li 10.000 koraka samo marketinški trik?