U zajedničkoj akciji policije i USKOK-a kako prenosi t-portal, uhićeno je najmanje 11 osoba koje se sumnjiči za sudjelovanje u organiziranom kriminalu, konkretno za prodaju piratskih sadržaja. Navodno su nudili televizijske pakete s čak 400 programa za mjesečnu naknadu od 10 do 15 eura. Prema procjenama, u Hrvatskoj se na ilegalnom prometu sadržajima putem interneta godišnje gubi najmanje 15 milijuna eura, a broj korisnika takvih usluga procjenjuje se na između 100 i 200 tisuća.
Akcija, koja je dio međunarodnog pothvata u suradnji s EUROPOL-om, obuhvatila je pretrage i uhićenja na više lokacija. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je kako je riječ o početku opsežnog kriminalističkog istraživanja. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek pohvalila je akciju, istaknuvši njezin edukativni karakter i važnost podizanja svijesti o kaznenoj odgovornosti za piratstvo.
Ovaj potez dolazi mjesec dana nakon sastanka u Ministarstvu kulture na kojem je razgovarano o problemu piratstva i dogovoreno donošenje konkretnih mjera poput jačanja zakonske regulative, edukacije i međunarodne suradnje.
Širok raspon piratskog sadržaja
Najčešće piratizirani sadržaj u Hrvatskoj su sportski prijenosi, ali ilegalne platforme nude i sadržaje velikih svjetskih servisa poput Netflixa i Disneyja. Kupcima se prezentiraju kao “sve na jednom mjestu”, ali iza tog dojma legalnosti krije se krađa sadržaja koja narušava tržišno natjecanje.
Načini prodaje
Ilegalne IPTV usluge često se prodaju putem profesionalno dizajniranih web stranica, usmenom predajom, pa čak i putem konobara u kafićima, koji za svakog novog korisnika dobivaju proviziju. Treći kanal prodaje su mali oglasi, gdje su se ilegalne usluge otvoreno reklamirale.
Globalna mreža ilegalaca
Ilegalne tvrtke koje pružaju ove usluge obično su bazirane u zemljama poput Kine, Indije ili Ukrajine. Opremljene su moćnim serverima i hardverom te imaju široku mrežu posrednika. Na lokalnom tržištu najčešće djeluju kao posrednici, dok glavni akteri operiraju s međunarodnih lokacija.
Moguće kazne
Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima u Hrvatskoj propisane su novčane kazne od 5.000 do 100.000 kuna za pružatelje usluga, dok Kazneni zakon predviđa kaznu zatvora do tri godine. Iako se kazne zasad ne odnose na krajnje korisnike, očekuje se da će Hrvatska slijediti primjer drugih zemalja EU i uvesti sankcije i za njih.
Iako se borba protiv piratstva nastavlja, stručnjaci naglašavaju kako se radi o “borbi upornih protiv napornih”, jer ilegalni pružatelji usluga brzo obnavljaju prijenose koje nositelji prava uklone.