Uskok je, nakon provedene samostalne istrage zbog umiješanosti u nabavi preplaćenih bolničkih uređaja, predložio sucu istrage zagrebačkog Županijskog suda istražni zatvor za bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i poduzetnika Sašu Pozdera.
Istragom je obuhvaćen i predstojnik zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimir Rotim, no za njega, prema navodima Uskoka, nisu bile ispunjene zakonske pretpostavke za predlaganje istražnog zatvora. To, prema pisanju medija, ukazuje da je Rotim priznao počinjenje kaznenog djela koje mu se stavlja na teret.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda o zahtjevu Uskoka odlučuje na ročištu koje je počelo u 10 sati. Beroš je, kada su ga nakon noći u policijskom pritvoru dovodili na sud, okupljenim novinarima kazao da su sumnje protiv njega neutemeljene te kako vjeruje da će to uspjeti dokazati.
Uskok: Beroš koristio autoritet ministra u postupcima nabave
Prema navodima Uskoka, trojac se sumnjiči za zlouporabu položaja i ovlasti, trgovanje utjecajem, primanje mita, poticanja na nezakonito pogodovanje i davanje mita, sve u sastavu zločinačkog udruženja, a u odnosu na osumnjičene tvrtke i zbog sumnje na davanje i primanje mita u sastavu zločinačkog udruženja.
Uskok sumnja se da su se Beroš, Rotim i Pozder povezali u zločinačko udruženje u razdoblju od sredine 2022. do kraja 2023. godine i to u cilju plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Do udruživanja je, ističe Uskok, došlo radi postupaka javne nabave u kojima će tražene tehničke karakteristike predmeta nabave biti prilagođene tehničkim karakteristikama medicinskih uređaja upravo tog proizvođača i to po cijenama znatno većim od tržišnih cijena, a koje je prodavala Pozderova tvrtka.
Kako bi osigurao plasman tih proizvoda, Beroš je, koristeći se autoritetom ministra zdravstva i kao osoba izravno nadređena ravnateljima državnih bolnica, po potrebi tražio da se ravnatelji bolnica sastanu s Pozderom i osiguraju mu dobivanje poslova za njegovu tvrtku.
Nadalje sumnjaju da je Beroš tijekom pripreme postupaka javnih nabava, znajući da se radi o novčanim iznosima koji znatno premašuju tržišnu vrijednost Pozderovih medicinskih uređaja, osiguravao svojim odlukama potreban novac iz državnog proračuna za financiranje postupaka javne nabave. Pritom taj novac nije bio predviđen godišnjim planovima nabave bolničkih ustanova, dodaje Uskok.
Također sumnjaju da je Rotim po Pozderovim uputama sastavio tehničke specifikacije u potpunosti prilagođene tehničkim karakteristikama predmetnih medicinskih uređaja koji će biti predmetom javne nabave u KBC-u. Uz to, osigurao je i da istovjetne tehničke karakteristike budu uvjet i u postupcima javne nabave drugih medicinskih ustanova kojima će Pozder dostavljati svoje ponude.
Zauzvrat je Pozder u srpnju 2022. u privatnoj poliklinci u kojoj je Rotim predstojnik besplatno isporučio jedan robotski mikroskop austrijskog proizvođača. Sukladno planu zločinačkog udruženja, trojac je u više navrata poduzimao daljnje radnje radi njegove realizacije, nadodaje Uskok.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura
Tako su u svibnju 2022. po Beroševom odobrenju dogovorili kupnju robotskog mikroskopa za KBC vrijednog 456.234 eura, iako ta nabava nije bila predviđena godišnjim planom nabave KBC-a. Robotski mikroskop je na isti način u svibnju 2023. kupila i jedna zagrebačke klinika po cijeni od 487.500 eura te osječki KBC po cijeni od 464.363 eura.
Osim toga se Pozder sumnjiči da je u prvoj polovici studenoga 2023. pokušao podmititi predstojnika splitskog KBC-a Julija Meštrovića, ponudivši mu 100.000 eura kako bi u budućem postupku javne nabave osigurao da sklapanje ugovora s njegovom tvrtkom. Uskok ističe da je predstojnik splitskog KBC-a ponuđeno mito odmah odbio.
Uskok navodi da je trojac u postupcima javnih nabava osigurao Pozderu dobivanje poslova ukupne vrijednosti 1,4 milijuna eura, dok su na razlici između stvarne tržišne cijene robotskih mikroskopa i cijene postignute u postupcima javnih nabava njegovoj tvrtki pribavili korist u iznosu od najmanje 494.518 eura.
Primjenom odredbi Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, Pozderova tvrtka se sumnjiči za pribavljanje materijalne dobiti u iznosu od najmanje 494.518 eura, dok se Rotimova poliklinika sumnjiči za pribavljanje nepripadne materijalne dobiti besplatnom uporabom i korištenjem robotskog mikroskopa.
Istragu protiv Beroša, Rotima, Pozdera i još četvero osumnjičenika pokrenuo je i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO). Među njima su, prema pisanju medija, poduzetnik Hrvoje Petrač i njegovi sinovi Novica i Nikola.
EPPO: Poračun oštećen za skoro 620.000 eura
EPPO je izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.
S druge strane, odgovorne osobe u navedenim zagrebačkim bolnicama su, u zamjenu za primljeno mito, izrađivale dokumentaciju o nabavi prema tehničkim specifikacijama proizvoda koje je na području RH distribuirala jedino osumnjičena tvrtka.
Budući da je jedini ponuditelj bila Pozderova tvrtka, operacijski mikroskopi su na štetu državnog proračuna RH kupljeni za cijenu koja je neosnovano uvećana za 619.582 eura, naglasio je EPPO.
Kako bi prikrili tragove stjecanja nepripadne imovinske koristi, članovi zločinačkog udruženja su u ime drugoosumnjičene tvrtke izdavali račune s nevjerodostojnim sadržajem kako bi stvorili privid da je nepripadna imovinska korist osnovano i na zakonit način doznačena na račun te tvrtke.
Državno odvjetništvo (DORH) zatražilo je žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa predmeta Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu vezanog uz slučaj sada već bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić najavio je da će uskoro odlučiti je li u ovom slučaju nadležan Uskok ili EPPO.