Nakon Engleske, nakon „tugovanja“ od sedam dana, Hrvatska je došla opravdati ulogu favorita na terenu, kako je i najavio Kovačić na pressici.
Na već spomenutoj pressici najavio je Zlatko Dalić kako se Hrvatska vraća u četvorku u obrani i u sustav koji je donio rezultate zadnja dva prvenstva.
I upravo je tako i bilo. Dalić je odlučio izvesti sastav u formaciji 4-2-3-1 (Livaković – Gvardiol, Pongračić, Šutalo, Stanišić – Kovačić, Modrić – Perišić, Baturina, Marco Pašalić – Musa).

Iz utakmice protiv Engleske ispao je Sučić, a upao Kovačić. Promjena je razumna jer je Dalić želio uzeti kontrolu nad utakmicom. Panama je u svojim kvalifikacijskim utakmicama za ovo SP stvarala probleme Brazilu, Ekvadoru, Paragvaju i sličnim ekipama upravo kroz posjed.
Umjesto Marija Pašalića u sastav je uletio Marco Pašalić, koji se treba širiti na krilu, raditi višak i tražiti centaršutom našeg centarfora.
Poluvrijeme za zaborav
Panama je u prvih 20 minuta izgledala poput nas protiv Engleske u prvoj utakmici.
Nažalost, hrvatska ideja da s dva zadnja vezna igrača preuzme kontrolu i diktira tempo utakmice nije upalila. Naše linije bile su razvučene, a dolazak u panamsku zadnju liniju izgledao je kao traženje dubinskog utrčavanja Pašalića preko krila ili utrčavanja Muse. Nažalost, protok lopte bio je jako spor, čime Hrvatska nije mogla proći niti prvu liniju obrane Paname.
U fazi obrane Panamci su nas probijali onako kako najbolje znaju, dubinskim proigravanjem na desno krilo, protiv kojeg je, nažalost, Gvardiol visio kao luster.

Očekivali smo Panamu u jednom srednjem organiziranom bloku kojeg je jako teško probiti. Upravo tako su i stajali i čekali svoje šanse iz kontre.
Na mišiće
Da je izbornik pogriješio, to je i sam potvrdio već izmjenama na poluvremenu. Ušli su Budimir i Kramarić, a izašli su Gvardiol i Musa.
Cijelo prvo poluvrijeme tvrdilo se kako treba ubrzati ritam, i to se već vidjelo u 54. minuti kada je Hrvatska odradila jedan-dva na desnom boku, Stanišić centrirao, a Budimir zicer pospremio u mrežu.
Par minuta kasnije Pašalić je promašio jedan na jedan situaciju s vratarom i to je bilo to od Hrvatske.
Iznenađujuće je koliko je Hrvatska loše izlazila u pritisak. Linije su ponovno tijekom cijelog drugog poluvremena stajale široko, panamski središnji igrači prilikom primanja lopte imali su kilometre slobodnog prostora oko sebe, a iz toga su vrlo lako gađali dubinske dijagonale i lako dolazili u hrvatsku zadnju trećinu.

Svijetle točke Hrvatske ponovno su bili Baturina i Livaković, koji je Hrvatsku čupao u ključnim trenucima.
Kod problema Hrvatske svakako treba istaknuti loš izlaz u panamsku trećinu. Panamci su igrali “man marking”, posebno na veznim igračima, koji nisu mogli iznijeti loptu preko hrvatske polovice.
Što slijedi?
Hrvatska je upisala prva tri boda na prvenstvu, naravno, mnogo je ovakvih teških utakmica, odigrala naša reprezentacija, a onda se dizala i ostvarivala odlične rezultate. Engleska i Gana odigrale su neriješeno, što znači da Hrvatska mora po tri boda kako bi bila druga u skupini.
Ako procjenjujemo naš sustav, Hrvatska nije izgledala grandiozno sa četiri otraga, iako se formacija s tri u zadnjoj liniji također proglasila promašajem. Bit će zanimljivo čuti kako stožer ocjenjuje ovu našu predstavu sa četvoricom otraga.
Bilo kako bilo, Hrvatska ide na skupinu u kojoj su Portugala i Kolumbija. Niti jedna od tih reprezentacija nije baš idealan protivnik u drugom krugu. Ali, neka našim reprezentativcima fokus najprije bude na Gani jer tek četiri boda garantiraju drugi krug, a kad krene eliminacijska faza, to je već neka druga priča…










