U Slavonskom Brodu svečano je obilježena 32. obljetnica osnutka 101. bosansko-brodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), jedinice koja je tijekom Domovinskog rata odigrala ključnu ulogu u obrani bosanske Posavine. Tim povodom, predsjednik Republike Zoran Milanović odlikovao je brigadu Redom Nikole Šubića Zrinskog, čime je priznato junaštvo njenih pripadnika i njihov neizmjeran doprinos borbi za slobodu.
Odlikovanje za hrabrost i žrtvu pripadnika brigade u Domovinskom ratu na svečanosti u Bukovlju, nedaleko od Slavonskog Broda, u ime predsjednika uručio je izaslanik i njegov posebni savjetnik Marijan Mareković. U ime brigade odlikovanje su primili predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana 101. bosansko-brodske brigade HVO-a Ivo Đogaš i tajnik Luka Garić, kako je izvijestio Ured predsjednika.
Uoči svečanosti, Marijan Mareković odao je počast poginulim hrvatskim braniteljima polaganjem vijenca i paljenjem svijeće kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na groblju u Slavonskom Brodu. Ovaj simbolični čin podsjetnik je na žrtvu i nesebičnost pripadnika brigade, koji su se borili na izuzetno teškom terenu, braneći domovinu od agresije.
Osnutak i djelovanje 101. bosansko-brodske brigade
101. bosansko-brodska brigada HVO-a osnovana je 3. ožujka 1992. godine kao 1. bosansko-brodska brigada, no ubrzo, u svibnju iste godine, preimenovana je u 101. bosansko-brodsku brigadu. Njezino osnivanje uslijedilo je u vrijeme intenzivnih napada vojske bosanskih Srba, a zadatak joj je bio braniti Bosanski Brod i okolna naselja u bosanskoj Posavini. Ovaj strateški izuzetno važan prostor bio je linija razgraničenja sukoba u BiH i poveznica između sjevera i juga Hrvatske.
Brigada je sudjelovala u nekim od najžešćih bitaka u Bosni i Hercegovini. Na tom su području pripadnici brigade, zajedno s drugim hrvatskim postrojbama, osiguravali obranu protiv brojčano i tehnički nadmoćnijih neprijateljskih snaga. Njihova hrabrost i ustrajnost pokazala je da, unatoč ograničenim resursima, obrana može biti snažna ako su vojnici motivirani i vođeni idejom slobode.
Teška cijena borbe
Na popisu najtežih bojišta Domovinskog rata, bosanska Posavina zauzima posebno mjesto, a za to postoji razlog: njezina geografska važnost učinila je ovo područje ključnom točkom sukoba. Prema podacima, od ukupno 4955 pripadnika brigade, poginulo je čak 436, dok ih je više od 1400 bilo ranjeno. Ovi brojevi svjedoče o okrutnosti sukoba i o golemim žrtvama koje su pripadnici brigade podnijeli za obranu hrvatskih i bošnjačkih civilnih zajednica. Posebno se ističu oni koji su izgubili živote i čija su imena uklesana u spomenicima kao trajna opomena na cijenu slobode.
Doprinos HVO-a u zajedničkoj obrani
101. bosansko-brodska brigada dio je šire strukture Hrvatskog vijeća obrane, vojne formacije koja je tijekom rata djelovala kao zaštitna snaga Hrvata u Bosni i Hercegovini. Osim obrambenih akcija u bosanskoj Posavini, pripadnici HVO-a sudjelovali su i u drugim operacijama koje su bile koordinirane s hrvatskim vojnim postrojbama. Ovakva suradnja omogućila je učinkovitiju obranu na ključnim bojištima, pridonoseći zaštiti prostora Bosne i Hercegovine od neprijateljskih napada.
Značaj odlikovanja Redom Nikole Šubića Zrinskog
Red Nikole Šubića Zrinskog jedno je od najviših priznanja u Republici Hrvatskoj, namijenjeno pojedincima i jedinicama koje su pokazale izvanredno junaštvo u obrani suvereniteta. Dodjelom ovog priznanja 101. bosansko-brodskoj brigadi, Republika Hrvatska odaje počast herojstvu koje nadilazi obične vojne zasluge. Red Nikole Šubića Zrinskog ne nosi samo simboliku hrabrosti, već predstavlja i trajno priznanje za one koji su se borili s nesebičnom ljubavlju prema domovini.
Čuvanje sjećanja kroz udruge i obljetnice
Obljetnica osnutka 101. bosansko-brodske brigade prilika je da se javnost prisjeti žrtava i ustrajnosti branitelja. Udruga dragovoljaca i veterana 101. bosansko-brodske brigade HVO-a, na čelu s Ivom Đogašem, predano radi na očuvanju sjećanja na doprinos svojih pripadnika. Kroz različite programe, obljetnice i komemoracije, članovi udruge brinu se da herojska borba i žrtva ne budu zaboravljeni. Svojim djelovanjem, udruga također nastoji educirati mlade generacije o vrijednostima koje su bile temelj borbe u Domovinskom ratu.
Bosanska Posavina kao simbol otpora
Bosanska Posavina danas predstavlja simbol otpora i zajedništva među braniteljima iz Hrvatske i BiH. Kroz borbu za očuvanje ovog područja, hrvatski i bošnjački branitelji uspjeli su održati most prijateljstva i savezništva, unatoč različitim nacionalnim i političkim izazovima. Ovaj prostor ostaje trajni podsjetnik na zajedničku borbu i na hrabrost onih koji su ga branili.
Politička važnost obilježavanja obljetnica i odlikovanja
Obilježavanje obljetnica kao što je ova u Slavonskom Brodu ima i važnu političku dimenziju. Dodjeljivanje visokih odlikovanja, poput Reda Nikole Šubića Zrinskog, šalje poruku priznanja i poštovanja prema braniteljima, ali i podsjeća na trajnu podršku države onima koji su sudjelovali u obrani domovine. Ovakvi događaji pružaju priliku za jačanje spona između državnih institucija, veterana i javnosti.
Obilježavanje obljetnice osnutka 101. bosansko-brodske brigade i dodjela Reda Nikole Šubića Zrinskog samo su dio nastojanja da se doprinos branitelja trajno obilježi i ostane u kolektivnom sjećanju. Brigada koja je nastala u jednoj od najtežih faza rata, uz nemjerljive žrtve, ostavila je dubok trag u povijesti. Kroz obljetnice, odlikovanja i aktivnosti veteranske udruge, doprinos pripadnika brigade trajno će se prenositi na buduće generacije, podsjećajući ih na vrijednosti slobode, hrabrosti i zajedništva.
Milanović primio prvu HVO postrojbu osnovanu na području bosanske Posavine