Šesti svjetski festival hrvatske književnosti na kojemu se raspravlja o položaju hrvatskih književnika u državama u kojima žive i vezama s matičnom hrvatskom kulturom i književnošću kao i odnosu Hrvatske prema njima te izgledu tih veza ubuduće počeo je u petak u Matici hrvatskoj.
Književnik Stjepan Šešelj u ime organizacijskoga povjerenstva naglasio je važnost povezanosti između domovine i dijaspore.
U ime Matice hrvatske Đuro Vidmarović istaknuo je važnost donošenja Zakona o hrvatskom jeziku i institucijsko povezivanje svih Hrvata, čemu doprinosi Svjetski festival hrvatske književnosti.
Željka Lovrenčić govorila je u ime Društva hrvatskih književnika te najavila obilježavanje 125. obljetnice osnutka DHK. Epitet hrvatski književnik pronosi se neovisno o tome gdje koji književnik živi i kojim jezikom govori, rekla je.
Državni tajnik Središnjeg ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas govorio je o važnosti hrvatskog jezika kao identitetske odrednice te o ulozi ovoga festivala u promicanju hrvatskog identiteta i premošćivanju zemljopisne udaljenosti svih naših zajednica.
Rekao je kako mu je drago što se Festival održava uoči Vukovara, Velikoga petka hrvatske državnosti.
Ravnatelj Matice hrvatskih iseljenika Mijo Marić podsjetio je na važnost književnika koji čuvaju identitet ne samo jezično nego i kulturološki.
Na Festivalu će književnici Marijana Dokoza, Adolf Polegubić, Ružica Kanitz i fra Jozo Župić iz Njemačke, akademik Nikola Benčić, Petar Tyran, Robert Hajszan i Herbert Gassner iz Gradišća u Austriji, Gabriele Blascetta, Francesca Sammartino i Vesna Ljubić Sammartino iz Molisea u Italiji te Šimun Šito Ćorić iz Švicarske i Ivan Baković i fra Luka Marković iz BiH s književnicima iz Hrvatske raspravljati o položaju književnosti, a posebno ulozi hrvatskih književnika u svojim u svojim zemljama.
Svjetski festival hrvatske književnosti i ove se godine održava od 15. do 17. studenoga, a sutra nastavlja s radom u Društvu hrvatskih književnika.