Ako žena doživi srčani zastoj na javnom mjestu, manje je vjerojatno da će joj netko priskočiti u pomoć i započeti postupak oživljavanja – u usporedbi s muškarcem u istoj situaciji. Pokazalo je to novo istraživanje koje su proveli kanadski znanstvenici, a predstavljeno je na Europskom kongresu hitne medicine u Barceloni.
Prema podacima prikupljenima između 2005. i 2015. godine na uzorku od više od 39.000 slučajeva srčanog zastoja izvan bolnica u Kanadi i SAD-u, otprilike četvrtina tih događaja dogodila se na javnim mjestima. No, istraživači su primijetili značajnu razliku u reakciji prolaznika ovisno o spolu pacijenta.
Naime, žene su u javnosti imale 28 posto manju vjerojatnost da će im netko pružiti kardiopulmonalnu reanimaciju (CPR) u odnosu na muškarce. U kućnom okruženju ta je razlika nestajala – spol nije bio presudan u pružanju pomoći.
Jedan od mogućih razloga, smatraju autori studije, mogao bi biti strah prolaznika od ozljeđivanja žena ili dodirivanja njihovog tijela tijekom reanimacije. Također, postoji i mogućnost da ljudi nesvjesno pretpostavljaju kako žene rjeđe doživljavaju srčani zastoj.
“Željeli smo otkriti što sve može obeshrabriti ljude od započinjanja oživljavanja, osobito kada su u pitanju žene,” rekla je dr. Sylvie Cossette iz Montreal Heart Institute. “Nadamo se da će dodatna istraživanja pomoći u uklanjanju tih prepreka kako bi svatko imao jednaku šansu za preživljavanje – bez obzira na spol, dob ili mjesto događaja.”
Studija je također pokazala da starije osobe, osobito muškarci, imaju manju šansu da ih netko pokuša oživjeti kod kuće. Sa svakim desetljećem starosti, šansa za reanimaciju se smanjuje – kod muškaraca za 9%, a kod žena za 3%.
Dr. Alexis Cournoyer iz bolnice Hôpital du Sacré-Cœur de Montréal ističe kako je važno da prolaznici u hitnim situacijama ne čekaju:
„Ako je osoba bez svijesti i ne diše pravilno, odmah treba pozvati hitnu pomoć i započeti oživljavanje. Takva reakcija značajno povećava šanse za preživljavanje.“
Znanstvenici poručuju: naučite postupak oživljavanja i primijenite ga bez oklijevanja – bilo da se radi o muškarcu ili ženi, jer srčani zastoj ne bira ni vrijeme, ni mjesto, ni spol.
Stalno scene, stalno drama: Život s histrionskim poremećajem
Zašto nam je netko lijep? Znanost o privlačnosti, simetriji i društvenim normama