Predsjednik i vlada se moraju dogovarati kako će hrvatski predstavnik glasati u UN-u, rekao je u utorak predsjednik Zoran Milanović, dodavši da je “lijepo, ali nedovoljno” samo ga obavijestiti o tome.
Predsjednik je objavio u ponedjeljak da ga je vlada obavijestila o svom stavu o rezoluciji o Ukrajini, ali i da ga o tome nije konzultirala, čime je prekršila ustav koji određuje da su predsjednik i vlada sukreatori vanjske politike.
Hrvatska vlada potom je odbacila Milanovićevu tvrdnju, kazavši da je Pantovčak obaviješten i da nije imao nikakvih primjedbi. I predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković rekao je u utorak novinarima da je premijerov savjetnik za vanjsku politiku Dino Mihanović upoznao kolegu s Pantovčaka Nevena Pelicarića sa stajalištem vlade dva dana prije glasanja o dvije rezolucije o Ukrajini u UN-u.
Milanović je danas rekao da je reakcija vlade “dosta pristojno napisana”, ali i da “implicitno sadrži priznanje da su dosad opstruirali”.
“Dakle, nisu htjeli ništa. A ovo što je sad netko zamislio, to je lijepo, to je dobra namjera, ali nije dovoljno. Radi se o ogromnim pitanjima političke naravi i o njima se ne mogu konzultirati ljudi koje ja poštujem, ali su tehničke osobe. O tome se radi”, rekao je Milanović novinarima u utorak.
“Moramo surađivati, moramo izravno razgovarati, ne moramo stalno i o svemu, ne moramo se voljeti niti se volimo, ali ovo nije ljubavna priča, ovo je ozbiljan posao”, poručio predsjednik.
Predsjednik smatra da Hrvatska treba biti “solidarna, lojalna i ne raditi nikome iza leđa”, ali i da ne mora prihvaćati sve “što osmisli neki odjel u Europskoj komisiji” te naglašava da se predsjednik i vlada moraju “dogovarati” o tome kako će glasati hrvatski predstavnik u UN-u.
“Ako se premijer i ja oko nečega ne slažemo, u tom slučaju hrvatski predstavnik glasa suzdržano”, naglašava Milanović.
Kad je riječ o vanjskoj politici, predsjednik kaže da “u ime Hrvatske ne može govoriti Ursula von der Leyen, Kaja Kallas i drugi činovnici”.
Sukob preko ukrajinske grbače
Opća skupština Ujedinjenih naroda na treću godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu usvojila je u ponedjeljak rezoluciju koju su pripremili Kijev i europski partneri, a u kojoj potvrđuju potporu Ukrajini i njezinom teritorijalnom integritetu. Tekst je dobio 93 glasa za, 18 protiv među kojima i SAD i 65 suzdržanih.
Konkurentski američki nacrt rezolucije, koji je inicijalno pozivao na brzi kraj sukoba, ali bez reference na ukrajinski teritorijalni integritet uvelike je izmijenjen amandmanima europskih zemalja. Taj tekst s amandmanima, među kojima su i “teritorijalni integritet” i “pravedan mir” usvojen je s 93 glasa za, 8 protiv i 73 suzdržana među kojima i SAD.
“Imate tri najveće sile (SAD, Rusija i Kina) koje misle isto o jednom problemu, a mi, EU, mislimo drugačije. To ne bi trebao biti loš početak u interesu svjetskog mira”, smatra Milanović i dodaje da ne bi bilo loše i kad bi se te sile dogovorile o kontroli nuklearnog naoružanja.
Milanović se osvrnuo na svoje ranije izjave da je “sukob u Ukrajini sukob Moskve i Washingtona preko grbače Ukrajine”.
“To govorim već tri godine i osjećam se loše zato što sam dobro prognozirao. Tko će doći u Ukrajinu i koje će oružje nositi, ovisi o Moskvi”, govori predsjednik.
Milanović kritizira Vladu zbog nekonzultiranja o rezolucijama UN-a o Ukrajini
Partizanka koja je sudjelovala u pokolju franjevaca bila je gošća Milanovićeve inauguracije
Milanović: ‘Nejednakosti i korupcija podmuklo nagrizaju socijalnu strukturu poput opake bolesti’