Premijer Andrej Plenković komentirao je u petak mogući zahtjev predsjednika Zorana Milanovića da zabrani odlazak Počasno-zaštitne bojne na vojni mimohod u Pariz. Plenković je poručio da bi bilo bolje da Milanović dogodine predloži slanje jačeg kontingenta Hrvatske vojske na paradu u Moskvu. Premijer se osvrnuo i na NATO summit, AI spot HDZ-a te konferenciju SDP-a i Možemo! u Dubrovniku.
Pariz ili Moskva: Plenković odgovorio Milanoviću
Novinari su premijera pitali hoće li predsjednik Milanović zabraniti odlazak Počasno-zaštitne bojne u Pariz. Riječ je o vojnom mimohodu u povodu Dana državnosti Francuske. Plenković je odgovorio da Milanović to ne može zabraniti.
Francuska svake godine 14. srpnja obilježava Dan Bastille. Tim povodom na pariškom Champs-Élyséesu tradicionalno se organizira velika vojna parada. Na nju se pozivaju i predstavnici savezničkih i partnerskih zemalja.

Naglasio je da nije riječ o vojnoj operaciji. Zato ne treba nikakve konzultacije, ni odluku Hrvatskoga sabora. “Riječ je jednostavno o gesti i poštovanju koje je Francuska ukazala nama”, poručio je premijer. Dodao je da je Francuska istu gestu uputila i drugim partnerima i saveznicima.
Desetak predstavnika Hrvatske vojske otputovat će u Pariz. To je, kaže, dobro za Hrvatsku vojsku. Počasno-zaštitna bojna redovito sudjeluje na državnim svečanostima. Riječ je o postrojbi koja predstavlja Hrvatsku vojsku na protokolarnim događajima u zemlji i izvan nje.
Istaknuo je da je sasvim prirodno da se Hrvatska odazove pozivu. Hrvatska i Francuska imaju strateško partnerstvo. Ono uključuje gospodarsku, kulturnu i vojnu suradnju dviju zemalja.
Ne radi se o vojnoj misiji niti o vojnoj operaciji, naglasio je. Riječ je o protokolarno-ceremonijalnom aspektu sudjelovanja predstavnika Hrvatske vojske. Nadležnost za takve odluke ima ministar obrane, podsjetio je Plenković.
Isto je bilo i u vrijeme Milanovićeve Vlade. Tadašnji ministar obrane Kotromanović 2013. poslao je na istu paradu osamdesetak pripadnika Hrvatske vojske. To je učinio bez ikakvih konzultacija s predsjednikom, podsjetio je premijer. Time je, prema njegovim riječima, dokazano da takva odluka ne traži suglasnost šefa države.
“Ne treba ti Europa, ne treba ti NATO”: oštra poruka Milanoviću
Plenković smatra da Milanović provodi antiukrajinsku politiku. Po tome je, kaže, sličan svojim “jatacima u Saboru”. Oni su bili protiv sudjelovanja Hrvatske u EU vojnoj misiji pomoći Ukrajini. Ta se misija, podsjetio je, nije odvijala na teritoriju Ukrajine.
Isti su zastupnici bili protiv sudjelovanja Hrvatske u NATO misiji NSATU. Predsjednik, smatra premijer, ima izrazito anti-EU retoriku. Tu retoriku iznosi tijekom posjeta općinskim feštama po Hrvatskoj.
“Nisi za Ukrajinu, protiv si Europske unije”, poručio je Plenković. Dodao je da je Milanović praktički protiv svega što govori američka politika. Protiv je i NATO politike, a sada i protiv Francuske. “Dokle?”, upitao je premijer.

Postavio je i pitanje kakav je učinak takvog “dekredibiliziranja” Hrvatske u svijetu. Riječ je, kaže, o provincijsko-sebičnoj politici. Takva politika, smatra, ne vodi Hrvatsku nigdje. Saveznicima pokazuje da Hrvatska nije pouzdana, ako bi slijedila predsjednika.
“Ne treba ti Europa, ne treba ti NATO, ne treba ti Amerika, ne treba ti Francuska. Tko treba?”, pripita je Plenković. Tada je iznio i ironičnu poruku o Moskvi. Najbolje bi bilo da predsjednik dogodine predloži slanje jačeg kontingenta Hrvatske vojske na paradu u Moskvu. To bi, rekao je, bio spektakl.
Na pitanje očekuje li probleme na NATO summitu zbog dolaska Milanovića, premijer je bio smiren. Rekao je da je predsjednik na takvim skupovima obično tih i pristojan. Problema, dodao je, uglavnom nema.
Zamjerio je, pak, “medijskim trbuhozborcima” predsjednika. Oni, kaže, plaše javnost pričama o tajnom uvlačenju Hrvatske u koaliciju voljnih. Slično su, podsjetio je, plašili građane i tijekom EUMAM-a i NSATU-a, tvrdeći da će hrvatska vojska ići u Ukrajinu. Ta je tvrdnja, naglasio je, bila potpuna laž.
AI spot razljutio Možemo!: “Dirnula ih je istina”
Novinari su Plenkovića pitali i za komentar na reakciju Sandre Benčić. Koordinatorica Možemo! kritizirala je animirani video koji je HDZ objavio dan prije. Spot je izrađen pomoću umjetne inteligencije.
U videu se kritizira zagrebačka vlast te stranke Možemo! i SDP. Spominju se afere u Zagrebu i kampanja “Plenkovićeva inflacija”. Tu kampanju Možemo! i SDP provode širom Hrvatske, najavljujući je kao odgovor na poskupljenja.
Benčić je ustvrdila da video podsjeća na propagandu iranske vlade. Po njezinim riječima, HDZ se koristi metodama autoritarnih režima. Stranka je, smatra, trebala posegnuti za ljudskom kreativnošću, a ne umjetnom inteligencijom. Takav prigovor, prema njezinim riječima, otvara i šire pitanje uporabe AI alata u političkoj komunikaciji.

Plenković je uzvratio da mu je drago što je spot uspješan. “Dirnula ih je istina. Ne vidim da su demantirali jednu činjenicu iz tog spota”, rekao je premijer. Dodao je da su usporedbe s Iranom smiješne. Takve usporedbe, prema njegovim riječima, samo pokazuju da kritičari nemaju ozbiljniji argument.
Takva se propaganda, kaže, koristi posvuda u politici. Predložio je da Možemo! malo “guglaju” britansku kampanju protiv premijera Starmera. To je za njih, dodao je s ironijom, “viša matematika”. Time je, prema svojim riječima, htio pokazati da je riječ o uobičajenoj političkoj praksi, a ne o nečemu izvanrednom.
Podsjetio je i na slučaj Mile Kekina. Tada su, kaže, prijavljivali policiji njegovu kavu s Jelavićem. Nakon toga su, naveo je, koristili “deepfake” i umjetnu inteligenciju. Tako su proizveli njegov glas s potpunom neistinom. Taj su snimak, tvrdi premijer, iskoristili na svojoj press konferenciji. Cilj je, smatra, bio skrenuti pozornost javnosti. Tim je primjerom, dodao je, želio pokazati da i politički protivnici HDZ-a koriste umjetnu inteligenciju.
“Kokošinjac u Dubrovniku”: Plenković o konferenciji SDP-a i Možemo!
Premijer se osvrnuo i na konferenciju SDP-a i Možemo! održanu u Dubrovniku. Tu je konferenciju opisao kao “jedan kokošinjac”. Prema njegovim riječima, sve što se vidjelo u odjecima bile su kokoši.
Te su kokoši, naveo je, postavljali pored nastupa diljem Hrvatske. Takvi nastupi su, smatra, bezidejni i nekreativni. Povrh toga, dodao je, potpuno su krivi. Riječ “kokošinjac” premijer je upotrijebio kao metaforu za, prema njegovom viđenju, neorganiziran i bučan politički nastup oporbe.
Plenković je poručio da ta “ekipa” mora još puno žganaca pojesti. Žganci su u hrvatskom govornom jeziku uobičajena metafora za nedostatak iskustva. Tek tada bi se, kaže, Možemo! mogao pretvoriti u ozbiljnu političku stranku. To mu se, naglasio je, čini bitnim.

Premijer je pri tome upotrijebio i igru riječima, nazvavši stranku “Muzemo!” umjesto Možemo!. Takvom je formulacijom, prema njegovim riječima, želio dočarati asocijaciju na izraz “muzati”, odnosno na ideju da stranka od birača samo traži, a malo nudi.
Rekao je da mu je drago što su politički protivnici tako osjetljivi na HDZ-ov spot. Dodao je da HDZ godinama trpi razne optužbe. Te optužbe, kaže, stižu i uživo i preko društvenih mreža.
Kad bi HDZ bio jednako osjetljiv na sve to, poručio je premijer, “ne bi mogli disati”. Tom je rečenicom zaključio svoj osvrt na dubrovačku konferenciju. Time je premijer ujedno zaokružio svoje izjave za novinare tog dana.
Cijela izjava premijera, od pitanja o Parizu do komentara na konferenciju u Dubrovniku, ponovno je otvorila niz tema u kojima se sukobljavaju Vlada i predsjednik, ali i Vlada i oporba. Ton kojim su iznesene poruke pokazuje da politički sukobi u Hrvatskoj neće jenjati ni u nadolazećim tjednima.
Plenković produbljuje odnose s Kanadom i usput ide na utakmicu
Plenković: ‘Hajdaš Dončić želi vratiti vrijeme partijskog suđenja’










