Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava najavio je detaljan program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., ističući važnost žrtava, branitelja i civila koji su svoje živote položili za slobodu Hrvatske. Ovaj događaj svake godine okuplja tisuće građana iz svih krajeva zemlje, koji dolaze odati počast hrabrim ljudima koji su obranili Vukovar od velikosrpske agresije. Prošle godine je u Koloni sjećanja sudjelovalo čak 150.000 ljudi, što govori o važnosti i veličini ovog događaja za sve građane Hrvatske.
Upozorivši na masovnost okupljanja, Penava je apelirao na sve sudionike Kolone da osiguraju nesmetanu hodnju od Nacionalne memorijalne bolnice „dr. Juraj Njavro“ do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. Na taj način, obilježavanje može proći dostojanstveno i bez prepreka. „Toga dana važne su samo vukovarske žrtve, hrvatski branitelji i civili koji su dali svoj život za domovinu“, naglasio je gradonačelnik, dodavši da je zadatak svih prisutnih učiniti da taj cilj bude ispunjen.
Program obilježavanja Dana sjećanja također uključuje posebne inicijative koje promoviraju simboliku i poruku sjećanja na žrtve Vukovara. Odbor za obilježavanje Dana sjećanja prihvatio je inicijativu Ivana Mandarića iz Studentskog katoličkog centra (SKAC) Osijek, kao i Bratovštine marijanskog zavjeta za domovinu, kako bi se uključili mladi iz različitih udruga i zajednica diljem Hrvatske.
Ti mladi ljudi će u Koloni sjećanja nositi imena vukovarskih žrtava, čime će se odati počast svim civilima i braniteljima koji su poginuli tijekom obrane grada. „Ova simbolična gesta nosi snažnu poruku sjećanja i zahvalnosti prema onima koji su svoje živote dali za našu slobodu“, kazao je Penava, zahvalivši svima koji će sudjelovati u ovim tužnim danima, bilo hodnjom ulicama grada ili u mislima i molitvama.
Komemorativni program počet će u nedjelju, 17. studenoga, u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice „dr. Juraj Njavro“. Tamo će se održati večernji program u kojem će sudjelovati vukovarsko svećenstvo, franjevačka mladež i Klapa „Sveti Juraj“ Hrvatske ratne mornarice, tradicionalno vodeći molitvu i paleći svijeće.
Dan kasnije, ujutro 18. studenoga, započinje program „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“. Središnji dio događanja održat će se također u dvorištu bolnice, gdje će se okupiti sudionici Kolone sjećanja, koju će predvoditi hrvatski branitelji Vukovara zajedno s obiteljima poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, kao i pripadnici policije koji su branili grad.
Nakon dolaska na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, državna i druga izaslanstva položit će vijence i zapaliti svijeće. U 13 sati predviđena je misa koju će predvoditi zagrebački nadbiskup i metropolit mons. Dražen Kutleša. Ova misa bit će posvećena svim žrtvama Domovinskog rata, naglašavajući simbolički značaj Vukovara za cijelu zemlju.
Događanja u sklopu Dana sjećanja nastavit će se i nakon 18. studenoga. Tako će 19. studenoga biti obilježena žrtva Borova naselja, dok će 20. studenoga biti odana počast žrtvama logora Velepromet i stratišta Ovčara. Svaki od ovih događaja ima za cilj evocirati bolna sjećanja na stradanja koja su Vukovarci i drugi stanovnici Hrvatske prošli tijekom ratnih sukoba, ali i podsjetiti na snagu, otpor i ustrajnost koja je na kraju dovela do oslobađanja Hrvatske.
Novinari su tijekom predstavljanja programa postavili pitanje o mogućem dolasku Milorada Pupovca, predsjednika SDSS-a i SNV-a, koji je u prošlosti 17. studenoga bacao vijenac u Dunav u znak sjećanja na žrtve. Iako je prošle godine odustao zbog reakcija branitelja, pitanje ostaje otvoreno za ovu godinu.
Gradonačelnik Penava je rekao kako se nada da će se ponoviti prošlogodišnja situacija bez provokacija, jer, kako je istaknuo, „postoji Zakon o proglašenju Vukovara mjestom posebnog državnog pijeteta“ kojim je jasno određeno kako se obilježava ovaj dan. Penava je dodao da cilj takvih čina nije sjećanje, već skretanje pozornosti s najvećeg okupljanja hrvatskog naroda koje obilježava jedan od najvažnijih dana u novijoj povijesti Hrvatske.
Penavine riječi snažno su odjeknule među prisutnima, kao i među građanima Vukovara i cijele Hrvatske.
Kolona sjećanja i drugi komemorativni događaji podsjetnik su na strašne posljedice rata, ali i na važnost jedinstva i zajedničkog sjećanja na sve one koji su stradali za slobodu.
Na FEST 640 ‘Srce Vukovara’ – najdirljiviji i najpotresniji film o Domovinskom ratu
Heroj Blago Zadro poginuo 16. listopada 1991. godine braneći Vukovar!
Spomenici koji veličaju krvnika, a omalovažavaju žrtvu i dalje stoje!