Zdravstvene i psihološke posljedice razvoda roditelja često se istražuju zbog njihova značajnog utjecaja na emocionalno i tjelesno zdravlje djece. Iako je već poznato da razvod roditelja može ostaviti dugotrajne psihološke posljedice na djecu, nova istraživanja ukazuju na to da se te posljedice ne zadržavaju samo na emocionalnoj razini, već mogu imati značajan dugoročni utjecaj i na tjelesno zdravlje osobe desetljećima kasnije.
Znanstvenici sa sveučilišta u SAD-u i Kanadi nedavno su objavili rezultate istraživanja koje pokazuje kako osobe starije životne dobi čiji su se roditelji razveli dok su oni bili djeca imaju povećan rizik od moždanog udara. Rezultati ovog istraživanja pokazuju kako je ovaj rizik značajno veći u usporedbi s osobama čiji su roditelji ostali zajedno tijekom njihova djetinjstva.
Philip Baiden, istraživač sa Sveučilišta Texas u Arlingtonu i vodeći autor studije objavljene u uglednom medicinskom časopisu PLOS One, objasnio je da je veća vjerojatnost moždanog udara prisutna čak i nakon što se uzmu u obzir drugi uobičajeni čimbenici rizika poput pušenja, tjelesne neaktivnosti, pretilosti, dijabetesa, depresije, prihoda i obrazovanja.
“Starije osobe čiji su se roditelji rastali dok su bile djeca suočavaju se s mnogo većim rizikom od moždanog udara u odnosu na svoje vršnjake čiji roditelji nisu razvedeni”, naglasio je Baiden, dodajući da je studija provedena na temelju detaljnih podataka prikupljenih od 13.000 osoba u SAD-u starijih od 65 godina.
Ova studija predstavlja dodatnu potvrdu važnosti zdravog i stabilnog djetinjstva za cjelokupno zdravlje osobe kasnije u životu. Nedavna istraživanja, uključujući studiju sa Sveučilišta Oxford objavljenu u časopisu Nature Medicine, pokazuju kako okolišni čimbenici i životni stil, posebno tijekom ranog djetinjstva, imaju veći utjecaj na zdravlje i dugovječnost nego genetska predispozicija.
Cornelia von Duijn, jedna od autorica istraživanja sa Sveučilišta Oxford, istaknula je važnost okruženja u ranoj dobi za kasnije zdravstvene ishode.
“Naša istraživanja jasno pokazuju da su izloženosti u ranim fazama života iznimno važne jer okolišni čimbenici mogu ubrzati procese starenja, već od ranog djetinjstva”, rekla je von Duijn.
Uz fizičke posljedice, brojna istraživanja potvrdila su i dugoročne psihološke posljedice razvoda roditelja, uključujući povećanu vjerojatnost razvoja ovisnosti o drogama kod djece koja nisu imala zdrave obrasce spavanja te negativan utjecaj društvenih mreža na djecu koja nisu imala dovoljno snažne veze s roditeljima.
Ova istraživanja upućuju na važnost pružanja podrške djeci tijekom razvoda roditelja kako bi se smanjile dugoročne emocionalne i fizičke posljedice na njihovo zdravlje.
Prema Eurostatu, Hrvatska je najsigurnija zemlja u Europskoj uniji
FOTOGALERIJA Više od 1.500 maskiranih sudionika na 31. Đakovačkim bušarima
Francuz pozvao lopove da podijele jackpot osvojen njegovom ukradenom karticom