Prema novom izvješću o civilnoj i vojnoj spremnosti Europe, koje prenosi Večernji.hr, građani Europske unije trebali bi se pripremiti za izvanredne situacije, uključujući mogućnost izbijanja rata ili drugih ozbiljnih prijetnji. Izvješće, objavljeno u srijedu, napisao je bivši finski predsjednik Sauli Niinistö, posebni savjetnik predsjednice Europske komisije, s naglaskom na potrebu EU-a za “proaktivnom pripravnošću”, umjesto dosadašnjeg reagiranja na krize.
U okviru ove strategije, izvješće sugerira da bi svako kućanstvo trebalo biti samodostatno najmanje 72 sata u slučaju hitne situacije. Preporučuje se da države članice osiguraju svojim građanima smjernice o skladištenju osnovnih potrepština, načinima evakuacije i pristupu hitnim službama. Prema izvješću, osnovne zalihe koje kućanstva trebaju imati uključuju hranu, vodu, lijekove, svjetiljku i radio na baterije.
Izvješće od 165 stranica predano je predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, s ciljem bolje pripreme stanovnika EU-a za moguće krizne situacije, poput nove pandemije, ekstremnih vremenskih uvjeta ili vojne agresije.
Pandemija COVID-19 već je pokazala ranjivost globalnih lanaca opskrbe, što je dovelo do nestašica određenih artikala kada su ljudi masovno počeli stvarati zalihe. Iako izvješće ne identificira specifične prijetnje, ruska agresija se navodi kao ozbiljna potencijalna opasnost.
“Nemamo jasan plan o tome što će EU učiniti u slučaju oružane agresije na državu članicu,” piše u izvješću. Dodaje se kako bi svaki napad Rusije na članicu EU-a imao utjecaj na sve ostale članice, premda prijetnju najviše osjećaju zemlje u neposrednoj blizini.
Izdaja istine i trijumf grijeha na zapadu