Uz Dunav i cestu koja spaja Vukovar i Ilok, na istoku Vukovarsko-srijemske županije smjestilo se Mohovo, mjesto u kojem živi tek 183 stanovnika, što je u usporedbi s nekim okolnim mjestima tek pola jedne ulice, ali koje već četvrtu godinu u listopadu organizira festival o mamutima.
Riječ je o mohovskoj “Dolini mamuta” i Mammothfestu, jedinstvenoj manifestaciji u Hrvatskoj posvećenoj promociji te izumrle prapovijesne životinje, koja je naseljavala velika prostranstva Europe, Azije i Sjeverne Amerike u vrijeme gornjopleistocenskoga ledenoga doba.
Zub mamuta težak oko tri kilograma
Kada je Mohovljanin Goran Popović 2012. godine u svom dvorištu pronašao zub mamuta, saznalo se kako su mamuti obitavali u tome podunavskom kraju. Nekoliko godina kasnije, Popović je iz zemlje iskopao i drugi zub mamuta, a od tada Mohovljani svoje malo srijemsko mjesto zovu “Dolinom mamuta”.
„Išao sam u okolicu nekadašnjeg seoskog ribnjaka kako bih brao šipak. Dok sam hodao ugledao sam kako iz zemlje viri komad neke čudne kosti. Počeo sam ga polako čistiti nožićem, a kako ga nisam nikako mogao izvući iz zemlje otišao sam po ašov i pažljivo ga otkopao, odnio kući, oprao i očistio“, prisjeća se Popović.
Kaže kako je brzo shvatio da je riječ o zubu mamuta, težine oko tri kilograma, čiji je pronalazak prijavio Muzeju grada Iloka i Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu.
„Znao sam da se radi o zubu mamuta jer oblikom izuzetno sliči zubu koji sam pronašao 2012. godine, samo što je bio znatno veći. Očigledno je bilo riječ o većoj životinji“, ističe Popović koji je na sličan način pronašao i prvi zub, za koji je utvrđeno da pripada vunastom mamutu.
Ta dva pronalaska svjedoče da su na području Mohova nekada davno živjeli mamuti, a potvrđuju to i stariji mještani koji se sjećaju da su u mlađim danima po mjestu znali nailaziti na velike kosti, koje su morale pripadati nekim velikim životinjama.
Voditelj Geološko-paleontološkog odjela Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja Dražen Japundžić kaže kako su na području Mohova provedena preliminarna paleontološka istraživanja, a pronađena dva zuba ukazuju da bi to područje moglo biti bogato paleontološkim nalazima.
Kreću paleontološka istraživanja
Nalazi mamuta na tim prostorima nisu prevelika novost, ali su istodobno iznimno vrijedni, smatra Japundžić, a najveća vrijednost je iznimna zainteresiranost mladih ljudi za prirodoslovlje. Ako krenu i sustavna istraživanja, dakako da bi taj potez pozdravili, dodaje.
A da bi se nešto moglo pokrenuti, potvrđuje pročelnica za turizam i kulturu Vukovarsko-srijemske županije Tamara Kalistović koja navodi da je rebalansom županijskog proračuna za ovu godinu osigurano 8800 eura za početak sustavnih arheoloških istraživanja u Mohovu.
“Jako smo zainteresirani za sve što se događa u Mohovu i imamo velike planove za ‘Dolinu mamuta’. Međutim, prije bilo kakvih ulaganja, shvatili smo da je nužno dobiti potvrdu sa znanstvene razine, zato krećemo u paleontološka istraživanja za čiju provedbu smo od Ministarstva kulture zatražili dodatnih 5000 eura”, rekla je Kalistović.
U županiji rade na izradi tehničke dokumentacije potrebne za realizaciju Interpretacijskog centra “Doline mamuta”, za što će se izdvojiti 16.700 eura. Paralelno rješavaju zemljišnoknjižne odnose, u čemu im pomaže Grad Ilok.
Mislimo da bi cijela priča oko Mohova i “Doline mamuta” mogla imati veliku turističku vrijednost za našu županiju i pokrenuti razvoj i zapošljavanje ne samo u Mohovu već u cijelom iločkom kraju, ističe Kalistović.
Dok u županiji kuju planove o ulaganjima u turizam, skupina Mohovljana predvođena Goranom Popovićem još je prije četiri godine pokrenula Mammothfest, edukativno-zabavnu manifestaciju koja se održava u listopadu, s nizom tematskih radionica, stručnih obilazaka, predstava, sve začinjeno glazbom i gastronomskom ponudom.
U Mohovu skulptura vunastog mamuta u prirodnoj veličini
Kažu kako im je želja da u Mohovu nikne megapark “Doline mamuta”, s replikama svih životinja koje su tu boravile u ledeno doba, te pratećim objektima i prostorima za održavanje radionica i edukacija.
Za sada se putnicima namjernicima signalizira da je riječ o nesvakidašnjem mjestu s velikom tablom na ulazu u Mohovo s natpisom “Dobrodošli u Dolinu mamuta”, a čim se spuste u središte mjesta dočeka ih skulptura vunastog mamuta u prirodnoj veličini, rad osječkog umjetnika Nikole Fallera, jedno od omiljenih mjesta za “selfie” i pokoju fotografiju za uspomenu.
Nedaleko same skulpture, ovih dana već je sve u pokretu, radi se na završnim detaljima oko organizacije 4. Mammothtfesta, koji se održava od 11. do 13. listopada s bogatim programom, namijenjenim ponajprije najmlađima.
Piše: Željko Draženović