Pravi test Hrvatske, otkad su se izvukle grupe, znalo se da će to biti Egipat. Najbolja afrička ekipa, koja je 2024. godine gurnula Hrvatsku na Olimpijske igre u Parizu osvajanjem Afričkog prvenstva.
Egipat je reprezentacija u usponu, svoje mjesto pod suncem pronašli su na Svjetskom prvenstvu 2021. upravo u Egiptu, kada su zamalo izbacili favorite za naslov, Dansku. Hrvatska s Egiptom nema tako dugu povijest. Na Svjetskim prvenstvima susreli smo ih tri puta. Prvi put 2013. i drugi put 2017., kada smo slavili. Prvi poraz doživjeli smo 2023. godine, i to uvjerljivo, izgubivši s devet razlike.
Egipat je na ovo prvenstvo došao s nekoliko problema. Nedostaje im nekoliko važnih igrača, ali i dalje su u širokom krugu favorita za medalju. Prve dvije utakmice Egipat je pobijedio glatko i bez velikog napora. Hrvatska je također prošla lagano preko obje svoje prethodne prepreke.
Najbolji egipatski igrači, Zein i Omar u prvom poluvremenu, vanjskim šutovima i prodorima jedan na jedan rade najveću razliku. Vratar je bio solidan kroz oba meča, ali nije bio enigma. Barem do ove utakmice, kada su ga hrvatski navijači mogli bolje upoznati. Mohamed Aly stvarao je velike probleme našim igračima tijekom cijele utakmice. Na kraju prvog poluvremena imao je visokih 42% obrana. No, nije samo vratar bio problem Hrvatske u prvom poluvremenu. Hrvatska je otvorila utakmicu standardno, s grčem. Zbog ozljeda Duvnjaka i Cindrića prvih nekoliko napada pokazalo je da će to biti mučenje.
Što se tiče napada, Hrvatska je od 13 zicera zabila samo pet. Na početku smo pokušavali probijati egipatsku 6-0 obranu igrom jedan na jedan. Da bi se napravio višak, bitno je da lopta u napadu ide brzo, ali kod nas je lopta išla presporo, pa je ta ideja brzo pala u vodu. Potom smo pokušavali igrom s dva pivota raširiti Egipat, no ni to nije puno urodilo plodom. Kuzmanović je držao Hrvatsku iznad vode.
Egipat je djelovao kao Hrvatska protiv Bahreina i Argentine. Trčali su terenom, koristili kontre i polukontre te zabijali brze golove. Najveći problem Hrvatske u prvom, ali i drugom poluvremenu, bio je povratak u obranu. Naši bi zabili gol, a Egipćani su već bili na centru. U napadu smo se mučili i teško dolazili do pogodaka, dok bi Egipćani u trenu vraćali svoju prednost. Njihov napad karakterizirao je brzi protok lopte, ulasci u križ i udarci s devet metara. Kada smo počeli zatvarati vanjske šutove, Egipat je s dva pivota raširio našu obranu, a Zein i Omar rješavali su situacije jedan na jedan.
Drugo poluvrijeme krenulo je furiozno s naše strane. Izgledalo je kao da je Sigurdsson dobro prodrmao igrače u svlačionici. Napad je izgledao konkretnije, a u 36. minuti prvi put smo izveli brzi centar i zabili na nepostavljenu obranu. U 41. minuti Pešić je obranio sedmerac i dao priliku za izjednačenje. Međutim, nervoza, grč i želja bili su jači, pa smo propustili šansu. Kvalitetna ekipa poput Egipta takve prilike ne propušta – odmah nakon su napravili seriju od 4-0 i pobjegli na +5.
Tada su naši igrači počeli solirati, srljati i ulaziti iz greške u grešku. Egipat je mirno i sigurno održavao razliku. Podatak koji pokazuje koliko je Hrvatska bila bezidejna u napadu jest:
Igra 6 na 6:
- Egipat: 24 pogotka iz 33 pokušaja
- Hrvatska: 13 pogodaka iz 27 pokušaja
Egipatski vratar završio je susret s 14 obrana i 38% uspješnosti. Premda mu ne osporavamo kvalitetu, naši su ga igrači izgađali. Osim vratara, bilo je i tehničkih pogrešaka, neuobičajenih za ovo prvenstvo. Kako su minute prolazile, nervoza se povećavala, posebno kod Karačića, koji je bio svjestan da glavom želi više, ali tijelo nije moglo pratiti. Kasnije je Hrvatska pokušala igrom obrane 5-1, ali bio je to pucanj u prazno. Egipat je svojom brzinom i ulascima na dva pivota lako lomio našu loše postavljenu obranu.
Nakon ove utakmice jasno se vidjelo koliko nam je nedostajao Luka Cindrić. Njegova prodornost i igra jedan na jedan itekako su falile. Na konferenciji za novinare Sigurdsson je upitan o stanju Cindrića, ali je negirao ikakve probleme, ističući da je sve u redu. Igor Karačić zamijenio je Cindrića, no vidjela se razlika. Godine i ozljede učinile su svoje, pa Karačić više nije u vrhunskoj formi.
Hrvatska je ovim porazom dobila šamar realnosti – onaj koji bi mogao biti koristan u nastavku turnira. Stožer će zasigurno imati mnogo toga za analizirati. Sljedeću utakmicu u drugoj fazi natjecanja Hrvatska igra protiv Kube ili Zelenortskih Otoka. Povoljan raspored mogao bi pomoći reprezentaciji u vraćanju samopouzdanja.
Rastrčana Hrvatska do novih bodova – Duvnjak vjerojatno izgubljen
Hrvatska krila brege deru – Bahrein deklasiran, slijedi Argentina