Pet mjeseci nakon pada Vukovara
Dana 3. travnja 1992. godine započela je Bitka za Kupres, jedna od ključnih bitaka tijekom Domovinskog rata koja je označila početak višemjesečnih sukoba na planinskom području između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Kupres je imao iznimnu stratešku važnost zbog svog položaja na granici između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Ova bitka postala je simbol otpora i hrabrosti hrvatskih branitelja koji su, unatoč ograničenim resursima, pružali snažan otpor daleko brojnijem i bolje opremljenom neprijatelju.
Bitka je trajala sedam dana, tijekom kojih su se vodile žestoke borbe na svim bojištima oko grada. Hrvatska vojska, zajedno s pripadnicima HVO-a, trudila se obraniti ključne točke i usporiti napredovanje neprijateljskih postrojbi. Nažalost, nakon velikih gubitaka i herojskog otpora, 10. travnja 1992. godine Kupres je pao pod okupaciju neprijateljskih snaga. Ovaj datum ostao je urezan u sjećanje svih branitelja koji su sudjelovali u bitci, kao i u svijest naroda kojemu su branitelji Kupresa podarili svoja srca i živote.
Doprinos 204. Vukovarske brigade i Robert Zadro
Između ostalih, na Kupresu se borilo i 130 pripadnika legendarne 204. Vukovarske brigade, jedinice koja je u borbi za slobodu Hrvatske ostavila neizbrisiv trag. Branitelji iz Vukovara, koji su već prošli brutalne sukobe i obranu grada pod teškim granatiranjima, ponovno su stali na prvu crtu bojišnice. Njihova hrabrost i odlučnost još jednom su pokazali nepokolebljiv duh hrvatskog naroda.
Nažalost, tijekom bitke za Kupres poginulo je 15 pripadnika 204. brigade. Među njima bio je i Robert Zadro, sin legendarne ličnosti Domovinskog rata – Blage Zadre, zapovjednika obrane Borova naselja u Vukovaru. Robert je rođen 17. listopada 1969. godine u Vukovaru, a njegov put ratnika započeo je 1990. godine kada se prijavio na tečaj za Prvog hrvatskog redarstvenika. Kao jedan od prvih članova ATJ Lučko, sudjelovao je u mnogim akcijama, no ratne prijetnje u Vukovaru vratile su ga u rodni grad, gdje je postao zapovjednikom “Turbo voda.” Ova mobilna postrojba pomagala je u svim dijelovima grada gdje su borbe bile najintenzivnije.
Nakon pada Vukovara, Robert je, zajedno s nekoliko suboraca, uspio krenuti u proboj i 22. studenoga 1991. godine stigao u Nuštar, a zatim u Zagreb. Iako je prošao kroz najteže borbe i vidio strahote rata, Robert nije odustajao. Ubrzo se dobrovoljno prijavio za odlazak na južno bojište i pridružio se borcima na Kupresu. Nažalost, njegov život završio je tragično upravo na tom bojištu 10. travnja 1992. godine. Danas počiva uz svog oca Blagu na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata u Vukovaru, kao jedan od onih čija su djela urezana u sjećanje naroda.
Značaj Bitke za Kupres
Bitka za Kupres nije bila samo vojna operacija; ona je predstavljala i simboličnu borbu za teritorijalni integritet Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Pali branitelji, među kojima su i heroji iz Vukovara, postali su svjetionik hrabrosti i požrtvovnosti. Njihov gubitak potresao je branitelje širom Hrvatske, ali istovremeno ih i ojačao u odlučnosti da se bore dalje. Zajedničke borbe pripadnika Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane pokazale su snagu zajedništva i solidarnosti dviju nacija u najtežim trenucima.
Bitka za Kupres također je bila prekretnica koja je ukazala na potrebu za boljom koordinacijom i jačom obukom hrvatskih snaga u teškim uvjetima ratovanja na planinskom terenu. Ubrzo nakon okupacije Kupresa, hrvatske i savezničke snage preuzele su ozbiljne korake u pripremama za oslobađanje ovog važnog strateškog područja.
Nasljeđe Roberta Zadre i ostalih poginulih branitelja
Kao sin Blage Zadre, Robert je odrastao uz uzor snažne domoljubne osobe koja ga je nadahnula da i sam postane istinski borac. Robertov odlazak na Kupres i žrtva koju je ondje podnio zauvijek će ostati svijetla točka u povijesti Domovinskog rata. Sjećanje na njega i njegove suborce svakog se 10. travnja oživljava u srcima prijatelja, obitelji i svih onih koji prepoznaju značaj njihove borbe.


Spomenici koji veličaju krvnika, a omalovažavaju žrtvu i dalje stoje!
Si vis pacem, para bellum – ako želiš mir, pripremi se za rat
Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja – zasluga Hrvatske vojske i obavještajnog sustava