Budući njemački kancelar Friedrich Merz najavljuje intenzivne pregovore o formiranju vladajuće koalicije i njihovo brzo okončanje. Svjestan je da je Njemačka u dubokoj krizi. Da je Europa u dubokoj krizi. Da je NATO u dubokoj krizi. A krize zahtijevaju odlučna rješenja. Stoga je ključno pitanje hoće li nova vladajuća koalicija biti sposobna donositi teške odluke. Po svemu sudeći ne baš.
Iako (za sada) nisu dobili najveći broj glasova pravi pobjednik njemačkih parlamentarnih izbora je Alternativa za Njemačku (AfD). Dostignutih 20,8 posto glasova točno je dvostruko više nego što su dobili na prošlim parlamentarnim izborima 2021. kada su osvojili 10,39 %.
Njemački birači su odlučili s 49,4 % da žele vladu desne koalicije između AfD-a i Demokršćana (CDU). Međutim, to zasigurno neće dobiti jer je AfD proglašena ekstremno desnom strankom. U nas bi se reklo „stranka opasnih namjera”. Zbog toga će stranka koja je dobila najviše glasova CDU potražiti druge koalicijske partnere.
U pobjedničkom slavlju CDU bilo je podosta gorčine jer su dobili samo 28,6 % glasova, iako su se nadali značajno iznad 30. s obzirom na to da je samo pet stranaka prešlo prag od 5 % raspodjela zastupničkih mjesta išla je u korist CDU koji su dobili 208 mjesta. Kad bi ušli u koaliciju s AfD (osvojili su 152 mjesta) imali bi veliku većinu od 360 mjesta jer u Bundestagu sjedi 630 zastupnika.
Kako se to neće dogoditi šef CDU-a Joachim-Friedrich Martin Josef Merz morat će potražiti druge koalicijske partnere. Najizgledniji su Socijaldemokrati (SPD) koji su dobili 120 zastupnička mjesta. To bi bilo taman dostatno za parlamentarnu većinu od 328 zastupnika. Problem socijalista, pa onda i Merzov, je što su doživjeli najgori poraz od osnutka.
A osnovani su još u svibnju 1875. Znači jako duga povijest i jako težak poraz. S obzirom na to prirodno bi bilo da SPD ode u opoziciju i u narednim godinama odluči što će sam sa sobom. Trenutačno stranačko vodstvo očigledno vodi stranku u propast. Za sada je jedina žrtva Olaf Scholz iako je sasvim sigurno da će njegovim stopama krenuti i predsjednik SPD-a Matthias Miersch, te kopredsjednici Lars Klingbeil i Saskia Esken.
Njemački socijalisti su, kao i u ostatku Europe, izgubljeni u vremenu i prostoru. Nakon ove izborne katastrofe prije svega im treba vremena da se priberu i odluče hoće li još više ulijevo (ako je to uopće moguće) ili će se vratiti prema centru. Ono što im zasigurno ne treba je da ostanu na vlasti.
Ovakav SPD ne treba ni budućem kancelaru Merzu. No kako navodno nema drugog izbora morat će s njima. Problem je što će crno-crvena koalicija (tako draga opcija Angele Merkel) donijeti samo dodane probleme, bez da će riješiti ijedan postojeći. Potpuna je nepoznanica kakvu će politiku zastupati potpuno razbijeni SPD. To će prije svega ovisiti o novom stranačkom vodstvu. Merzov problem je što niti zna tko će doći na čelo SPD-a niti postoje naznake kad bi se to moglo dogoditi.
Po Merza najbolja opcija bila bi da SPD preuzme Boris Pistorius, još uvijek aktualni ministar obrane. s obzirom na to da je Pistorius najpopularniji član SPD-a u njemačkoj javnosti u nekim strankama bi to bilo više nego dovoljno. Međutim, SPD zadnjih desetak godina ne funkcionira tako. Za barem polovicu članova Pistorius je previše desno. Njima je i „jadan” Scholz bio previše desno. Otud i njegovi problemi da donese iole težu odluku s obzirom na to da ga stranka skoro ni u čemu nije podržavala.
Osim u zelenoj tranziciji gdje je SPD uz rame Zelenim. Činjenica da takva suluda zelena politika, ne samo Njemačke već i EU, uništava njemačku industriju (prije svega automobilsku) nije im odveć bila važna. Da nije Angela Merkel pogasila sve nuklearke oni bi. Pa sad većinu električne energije Njemačka dobiva iz vrlo ekoloških termoelektrana na ugljen.
Takav potpuno nefunkcionalan SPD potpuno će onemogućiti rad koalicije. U teškim vremenima koja zahtijevaju brze i odlučne poteze. Sada već bivša Semafor koalicija (socijalisti-liberali-zeleni) teško se nosila s problemima protekle tri godine. A ti su bili ništa prema onima koji dolaze. Stoga je za očekivati da Merzova koalicijska crno-crvena vlada neće dugo opstati. A onda ili pokušaj formiranja neke nove koalicije (pitanje s kim) ili novi prijevremeni izbori. Na kojima će AfD proći još bolje.
U ovakvim okolnostima AfD može samo rasti. Svaki novi teroristički napad doda im poneki promil među biračima. Povrh toga crno-crvena vlada bit će nefunkcionalna pa će se problemi samo gomilati.
Popularnosti AfD-a zasigurno će pomoći i činjenica da je crno-crvena koalicija (tzv. velika) najveća moguća prevara birača. Birači CDU-a i CSU-a zasigurno nisu glasali da SPD ostane na vlasti. Glasači će pitaju zašto uopće izlaziti na glasanje kad na kraju na vlasti ostanu s jedne strane CDU a s druge SPD. Angela Merkel je od četiri vlade čak tri formirala kao veliku koaliciju.
Iako Njemačka u to doba nije bila ni u kakvoj velikoj krizi. No njoj je tako bilo lakše jer nije imala opoziciju. Rezultat? Jačanje ekstremne desnice i ljevice. Posljedično, sad kad je Njemačka stvarno u dubokoj krizi velika koalicija neće biti dobro prihvaćena. Pa će još koji postotak dosadašnjih glasača demokršćana odlučiti glasati za Alternativu.
Nije ni CDU bez problema. Odluka Merza da formira veliku koaliciju izazvat će burnu reakciju Washingtona. I ne samo Elona Muska. AfD ima potporu Bijele kuće što je potpuno jasno pojasnio potpredsjednik JD Vance u govoru na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji 14. veljače. Isključivanje AfD-a neće dobro sjesti Bijeloj kući.
Povrh toga Merz zna da ni on sam nije omiljen u Washingtonu. Merz je izabran za predsjednika CDU-a u prosincu 2021., kad se Joe Biden već udomaćio u Bijeloj kući. Trump se činio kao prošlost koja se neće ponoviti. Za vrijeme dok je bio izvan politike, jer ga je Merkel praktički izbacila iz stranke, Merz se bavio poduzetništvom. Tako je od 2016. do 2020. bio predsjednik nadzornog odbora BlackRock Germany. BlackRock je investicijski fond sa sjedištem u New Yorku. U njegovom vlasništvu je 6,7 posto Walt Disney Company, najveće utvrde woke/DEI kulture u Sjedinjenim Državama pa time i u svijetu.
BlackRock ima i 7,97 % vlasništva u Comcast Corporation, medijskom konglomeratu koji je vlasnik i televizijske kuće NBC. Njihov program MSNBC (trebao bi biti posvećen vijestima) zadnjih deset godina ne bavi se ničim drugim do blaćenjem Donalda Trumpa.
Kao i CNN. Koji je u vlasništvu Warner Bros. Discoveryja. Ne slučajno BlackRock ima 6,74 % udjela u Warner Bros. Discoveryju. I tako dalje. Gdje god je woke/DEI kultura tu je BlackRock. Desni mediji BlackRock označavaju kao „woke capitalism”.
Od prvog dana u Bijeloj kući predsjednik Trump je krenuo razgrađivati woke/DEI kulturu. U njegovoj predizbornoj kampanji woke/DEI uvršten je među četiri najveća američka problema, uz ilegalnu imigraciju, inflaciju i neodrživi javni dug.
Ono što se krajem 2021. godine činilo blagoslovom sad je prokletstvo. Friedrich Merz ima odlične veze sa Sjedinjenim Državama. Jedini je problem što je to krivi dio Amerike. Zbog toga zasigurno neće biti rado viđen gost u Bijeloj kući. Merz je toga itekako svjestan pa je već počeo davati izjave kako će Sjedinjene Države uništiti NATO te da se Europa mora osamostaliti. A donedavno je upravo Merz bio najveći zagovaratelj bliske suradnje EU i SAD-a.
Njemački izbori: Kako održati status quo?
Njemačka policija zbog useljenika će objavljivati nacionalnost počinitelja