Prehrana bez glutena posljednjih je godina stekla veliku popularnost, no najnovija istraživanja otkrivaju da njezini pobornici mogu biti izloženi povišenim razinama štetnih kemikalija.
Prijetnja teških metala
Znanstvenici su utvrdili da osobe koje ne konzumiraju gluten unose dvostruko više arsena, poznatog kancerogena, dok su razine žive u njihovom organizmu 70 posto više nego kod ostatka populacije.
Ovaj fenomen povezan je s visokim udjelom rižinih proizvoda u bezglutenskoj prehrani, budući da se riža često koristi kao zamjena za pšenicu. Međutim, riža ima sposobnost akumulacije teških metala poput arsena, žive, kadmija i olova, a Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) te je elemente svrstala među deset najvećih prijetnji javnom zdravlju.
Rižini proizvodi
Koncentracija ovih štetnih tvari posebno je visoka u smeđoj riži jer se teški metali nalaze u vanjskoj ovojnici zrna koja se uklanja tijekom proizvodnje bijele riže. Budući da su mnogi bezglutenski proizvodi poput kruha, tjestenine i pahuljica bazirani na rižinom brašnu, unos ovih elemenata može biti znatno povećan.
Dodatni problem predstavljaju industrijski zagađivači i pesticidi koji mogu ostati u tlu desetljećima, a upravo oni uzrokuju visoke razine štetnih tvari u komercijalno dostupnoj riži.
Nutritivni nedostaci bezglutenske prehrane
Analiza uzoraka krvi i urina osoba na bezglutenskoj prehrani pokazala je znatno više razine teških metala u odnosu na one koji konzumiraju gluten, upozorava stručni članak “Nakupljanje teških metala kod ljudi na bezglutenskoj prehrani” objavljen u knjižnici američkog Nacionalnog instituta za zdravlje.
Dodatno, znanstveni rad “O mračnoj strani bezglutenske prehrane” otkriva kako ovakva prehrana može biti nutritivno siromašna. Proizvodi koji ne sadržavaju gluten često su slabije kvalitete, manje hranjivi, neugodnog okusa i teksture.
Prodaja bez glutene hrane u porastu
Gluten je protein prisutan u pšenici, ječmu i raži, a mnogi su ga počeli izbjegavati nakon što su neki vrhunski sportaši ustvrdili da im narušava performanse. Tako je prehrana bez glutena postala trend, ne samo među osobama s celijakijom, nego i kod onih koji vjeruju da im takva prehrana donosi više energije i poboljšava probavu.
Društvene mreže preplavile su priče pobornika ove prehrane koji dijele recepte s amarantom, kvinojom, prosom, slanutkovim kruhom i heljdinim palačinkama. Njihova iskustva uključuju nestanak probavnih tegoba, više energije i poboljšanje stanja kože.
Zamjene za gluten
Međutim, britanski znanstvenik Tim Spector upozorava da su bezglutenske alternative često bogate kemijskim dodacima poput emulgatora, koji se povezuju s povećanom pojavnosti raka crijeva kod mlađih od 50 godina. Također, istaknuo je da ovakvi proizvodi mogu uzrokovati pojačanu glad i povećati unos štetnih aditiva.
Analizirajući različite vrste tjestenine, Spector je zaključio da je bezglutenska varijanta najlošija za zdravlje, što je objasnio u videozapisu na Instagramu koji je privukao tisuće lajkova. Naglasio je da je važno ne poistovjećivati oznaku “bez glutena” sa zdravijom opcijom.
Intolerancije na gluten
Prije prelaska na bezglutensku prehranu, potrebno je razmotriti je li ona zaista potrebna. Iako se često promovira kao zdravija alternativa, ovakva prehrana može imati visok glikemijski indeks, veći udio masti i manjak vlakana te ključnih mikronutrijenata poput vitamina B12, folne kiseline, vitamina D, željeza, cinka, magnezija i kalcija.
Za sada nema znanstvenih dokaza da bezglutenska prehrana koristi osobama koje nemaju medicinski potvrđenu potrebu za njom. Osobe koje boluju od celijakije ili intolerancije na gluten doista moraju izbjegavati gluten, no za ostale, takav režim prehrane može biti nepotrebno ogranićavajući.
Celijakija je autoimuna bolest koja izaziva štetu na sluznici crijeva prilikom konzumacije glutena, dok intolerancija na gluten ne uzrokuje takva oštećenja, ali može dovesti do probavnih smetnji. Kod sumnje na bilo kakvu preosjetljivost, preporučuje se konzultacija s liječnikom.
Više cijene, manje hranjivih sastojaka
Podaci iz Velike Britanije pokazuju da oko 13 posto stanovništva slijedi prehranu bez glutena, dok je u SAD-u taj broj još veći i prelazi četvrtinu populacije.
Međutim, istraživanja su pokazala da bezglutenski proizvodi često sadržavaju više masti, soli i šećera, a istovremeno manje vlakana i proteina u odnosu na svoje standardne ekvivalente. Osim toga, cijene takvih proizvoda su znatno više – u prosjeku su četiri puta skuplji od običnih pekarskih proizvoda.
Govoreći o ovim saznanjima, znanstvenica dr. Rosalind Fallaize zaključuje da bezglutenska prehrana ne nudi nikakvu posebnu nutritivnu prednost za ljude kojima nije medicinski potrebna.
Cimet – čudotvorni začin za mršavljenje i pamćenje
Koje namirnice ne podnose dobro zamrzavanje
Zašto je kavu najbolje piti baš ujutro?